تاثیر عطر ها بر انسان

حس بویایی از ابتدایی ترین و اسرار آمیزترین حواس شش گانه انسان است. انسان قادر است هزاران بوی متفاوت را از هم تشخیص دهد. بو ها اغلب نخستین علامتی هستند که ما را از وجود امنیت یا امکان بروز خطر آگاه کنند. بو ها می توانند رفتار انسان را در سطح غریزه و ناخودآگاه هدایت کنند. رایحه ها می توانند در یک هزارم ثانیه، حالات و واکنش های مثبت یا منفی روانی در ذهن ما ایجاد کنند. روانشناسان می گویند که عطر و رایحه های متفاوت در روحیه و حالت جسمی و خواب انسان تاثیر می گذارد. افشاندن عطر گل در اتاق خواب نسبت به بوی نامطبوع و یا عدم وجود هیچ عطری در فضا باعث دیدن خواب های مثبت تری می شود. حس بویایی قوی ترین حس انسان ها است و رایحه ها می توانند آثار کوتاه مدت و دراز مدت مثبت و منفی فراوانی بر روح و جسم ما داشته باشند. یک تحقیقی نشان می دهد که عطر می تواند بر هر چیزی از قبیل خواب، احساسات، راننده گی، استرس، درد، تمرکز و حافظه تاثیر بگذارد.

حافظه: عطر ها محرک های بسیار قوی برای حافظه هستند و در درمان برای بازیابی خاطرات از دست رفته به کار می آید. تحقیقات دانشگاه تورنتو نشان داد که حافظه های تحریک شده با عطر، بازتر، مشتاق تر و احساساتی تر هستند. یک نظریه نشان می دهد که این امر به دلیل قسمتی از مغز که عطر را پردازش می کند، با قسمت های درگیر با حافظه و احساسات ارتباط مستقیمی دارد.

خواب: بوییدن گل ها باعث دیدن خواب های مثبت تر می شود. مطالعه یی در مرکز مشکلات خواب در دانشگاه هایدلبرگ انجام شد، زنان و مردان را در معرض عطر گل ها و یا هیدروژن سولفید قرار دادند. نتایج نشان داد که محتوی احساسی خواب ها به عطر درون اتاق مرتبط بود. آنهایی که عطر مطبوع داشتند، نسبت به دیگران که در معرض هیدروژن سولفید بودند، خواب های بهتری دیدند.

سلامت جسمی و روحی: ایجاد محیط راحت و آرامش بخش برای بیماران، چالشی برای همه مراکز سلامت به شمار می آید. استفاده از رایحه گل یاس در مراکز درمانی سبب آرامش پزشکان و در اتاق های اورژانس سبب آرامش همراهان نگران بیمار می شود. داکتر هرش در این زمینه می گوید: ما در محیط هایی که بو های مطبوعی در آن ها استشمام می شوند. احساس شادی و شاید حتی خوش بینی بیشتری می کنیم.

از میان عطر و بو های تاثیر گذار بر جسم و روح می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

بوی نعناع: به خصوص برای ورزشکاران باعث ایجاد انگیزه و علاوه بر این، باعث بهبود خلق و خوی افراد می شود.

بوی قهوه: استرس را به حداقل می رساند و شادمانی بیشتری به سمت شما جذب می کند.

بوی مالته و لیمو: باعث افزایش انرژی و به دنبال آن نشاط و شادی می شود.

بوی سیب: امیدواری را افزایش می دهد، خصوصاً در صبح.

بوی گل یاس: عطر یاس می تواند شما را از غمگینی برهاند و افکار ناشی از افسرده گی را از ذهن دور کند.

عطر کاج: عطر و بوی کاج دشمن استرس است و باعث می شود از ته دل بخندید.

عطر دارچین: باعث افزایش حافظه و تمرکز می شود.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?