تخمهٔ گل آفتاب گردان و فواید آن

گل آفتاب گردان که درزبان عامه به نام گل آفتاب پرست یاد می شود یک گیاه مقوی و مفید است. قسمی که از نامش پیداست گیاهی است که رنگ و شکل آفتاب را دارد، وسط آن یعنی همان جایی که تخمه های آن قرار دارد قهوه‌یی رنگ بوده و برگ های آن به رنگ آفتاب است شاید از اینرو بدین نام مسمی شده است. دراین متن دربارهٔ خواص و فواید این گیاه معلومات می دهیم ادامهٔ مطالب را درویب سایت ما مطالعه کنید:

باآنکه ریشه، ساقه، گل و تخم این گیاه ازفواید خاصی برخورداراست اما مردم بیشترازتخمهٔ آن استفاده می کنند، برخی با آنکه از فواید آن بی خبراند بازهم به دلیل خوشمزه بودن تخمهٔ آن به ویژه درفصل زمستان که تخمهٔ آن دربازارها به شکل بریان شده به فروش میرسد مورد استفاده قرار میدهند.

آفتاب گردان گیاهی است که تقریبا در تمام نقاط دنیا می روید. این گیاه  یکساله بوده  تا حدود سه متر رشد میکند. از تخم آفتاب‌ گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.  تخمه آفتاب گردان دارای مواد پروتئینی، روغن، مواد هایدروکاربن، فسفر، پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامینهای A و B نیز میباشد. روغن تخم آفتاب‌ گردان دارای 70% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم میکند. 

این گیاه فواید بیشمار دارد ازجمله برای جلد خیلی مفید است زیرا تحقیقات پژوهشگران نشان میدهد با خوردن هر روزه ۲۰ عدد تخمه آفتاب‌ گردان میتوان چین و چروک‌ پوست را برطرف کرد. همچنین استفاده از روغن آفتاب گردان، روغن هسته انگور و ماساژ پوست صورت باعث میشود صورت صاف و شفاف داشت. به اساس گفتهٔ پزشکان، مهمترین نیاز پوست، ویتامین E است که تخمه آفتاب ‌گردان منبعی غنی از این ویتامین است. ویتامین‌های این دانه‌ها براحتی جذب پوست میشود.

در ضمن برای بهبود سردردی و سرماخوردگی خیلی مفید است کافی است ۳۰ گرم از تخمهٔ آن را درمقداری از آب جوش بدهید و این جوشانده را روز دو بار بنوشید سردردی و سرماخوردگی را بهبود میبخشد. این گیاه درمان خوبی برای بهبود بخشیدن به بیماری اسهال خونی است.۳۰ گرم آن را در مقداری از آب برای مدت یک ساعت بجوشانید تا با ملایت پخته گردد بعد با مقداری ازنبات یا قند برای بیمار بدهید. از اینکه تخمهٔ این گیاه منبع خوبی از مگنیزیم است و تحقیقات نشان داده است که مگنیزیم برای کاهش فشار خون ،جلوگیری از سکتهٔ قلبی، استحکام بخشیدن استخوان ها مفید است پس با استفاده از تخمهٔ آفتاب گردن مگنیزیم بدن تامین میگردد همچنان۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب‌ گردان را در آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد یک گیلاس از آنرا سه بار در روز بنوشید. این عمل درد معده را بهبود میبخشد .این گیاه برای از بین بردن سنگ گرده ها نیز مفید است حدود یک متر از مغز ساقه آفتاب‌ گردان را در دو گیلاس آب ریخته و بگذارید تا زمانی بجوشد تا مقدر آن به نصف گیلاس تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یکبار آنرا بنوشید تا از شر سنگ گرده راحت شوید. علاوه برفواید یاد شده این گیاه برای باعث تسکین آلرژی رفع مشکلات ریوی و تسکین سرفه درهنگام سرماخوردگی مفید است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?