حساسیت های فصلی و درمان آن

ممکن شما دچار حساسیت های فصلی باشید؛ ولی ندانید که حساسیت فصلی یعنی چه؟ پس با ما باشید تا با حساسیت های فصلی و درمان آن آشنا گردید:

 دوستان عزیز اگر شما علائمی از قبیل ، خارش گلو، سرفه ، ریزش آب ‌بینی، عطسه … داشته باشید که فقط در زمان‌های خاصی از سال روی می ‌دهند، علامتی است که نشان می‌ دهد شما حساسیت فصلی دارید.  این نوع حساسیت ها عوامل زیادی دارند و شایع ترین علامت آن  به ویژه در فصل بهار، گرده افشانی گیاهان می باشد. درخت‌ها عامل بیشتر حساسیت‌‌های بهاری هستند. درخت توس یکی از متداول‌ ترین عوامل در نواحی شمالی است که افراد زیادی نسبت به گرده‌های آن واکنش نشان می‌دهند. سایر درخت‌های حساسیت ‌زا در آمریکای شمالی شامل سرو، توسکا، شاه بلوط، بید و صنوبر می‌شود. عامل دیگر ژنتیک است. یعنی عوامل ارثی یکی از عمده ‌ترین دلایل ابتلاء به این حساسیت است. به طوریکه اگر پدر و مادری هر دو مبتلاء به آلرژی باشند، به احتمال ۶۶ درصد، فرزندانشان به آلرژی فصلی گرفتار می‌ شوند و اگر تنها یکی از والدین مبتلا باشد این احتمال به زیر ۶۰ درصد می‌ رسد. حالا که عوامل حساسیت ها را دانستید، چه خوب است تا با راه های درمانی آن نیز آشنا شویید:

از خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان استفاده کنید: تحقیقات جدید نشان داده است که خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان در جلوگیری از آلرژی های فصلی مفید است این خوراکی ها مشتمل بر لیموی ترش ، مالته ، چهارمغز، لوبیا ، پالک … و غیره.

مصرف مواد غذایی ضد التهابی: این مواد را علاوه بر اینکه در میوه ها و سبزیجات می توان بدست آورد در اسیدهای چرب امگا ۳ و روغن ماهی نیز به فراوانی دریافت می شود.

با محلول آب و نمک غرغره کنید: این کار را یکی دو بار در روز انجام دهید. سبب می شود تا به طور کلی علایم آلرژی فصلی را برطرف کند.

خود تان را از گرد و غبار دور نگه دارید: روز هایی که هوا گردآلود است بهتر است از خانه بیرون نروید. پنجره ها را ببندید تا گرد و خاک داخل خانه نشود. اگر رفتن شما به بیرون از خانه ضروری است، توصیه می شود تا از ماسک استفاده کنید، زیرا ماسک ها مانع عبور گرد و خاک به دستگاه تنفسی تان می شود. در ضمن می توانید از عینک های آفتابی جهت نگهداری چشمان تان از گرد و غبار استفاده کنید زیرا علایم دیگر این حساسیت ها اشک های بی ارادهٔ افراد است که با مواجهه با هوای آلودهٔ این فصل، جاری می گردد و در صورت استفاده از عینک های آفتابی تا حدی از این معضل می توانید جلوگیری کنید.

استفاده از دارو های ضد حساسیت:  با مصرف داروهای ضد احتقان موضعی بینی مانند فنیل افرین، نفازولین و … می توانند آبریزش و پرخونی بینی را کنترل نمایند. این داروها باتنگ کردن مویرگهای بینی ،موجب کاهش جریان خون در بینی شده و قرمزی ، ورم و آبریزش بینی را تسکین می دهد. در اخیر باید بگویم که اگر آلرژی شما زیاد و غیر قابل کنترول باشد و شما را در تشخیص حساست فصلی دچار تردید بسازد، بهتر است با پزشکی مشورت نماید تا علت علائم شما را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?