خاطره نویسی و تاثیرات آن بالای روح و روان آدمی

من خودم از جمله کسانی هستم که از آوان کودکی تا کنون ، لحظات زندگی‌ام را اعم از شادی و غم ، روی برگه های سفید ریخته‌ام و تاثیرات شگفت‌انگیز آن را تجربه کرده‌ام از این رو خواستم شما را از تجارب خودم در پیوند به فواید خاطره نویسی آگاه بسازم. اگر شما همه روزه اتفاقات روز تان را درج کتابچهٔ خاطرات می‌کند، به یقین که سلامت روان تان را تضمین کرده اید.

قسمی که گفتم من از دوران کودکی تا کنون اتفاقات  هر روزم را می‌نویسم به طور مثال زمانیکه در دورهٔ ابتدایه مکتب بودم و بابت نفهمیدن درس تنبیه می‌‌گردیدم  یا در دوران دانشگاه از سوی استادان تشویق می‌شدم و یا گاهی که شدیدا احساس ناراحتی می‌کردم…همه و همه اتفاقات را درج کتابجه‌ام می نمودم پس از نوشتن احساس عجیبی برایم دست می‌داد. احساس راحتی و سکون. وقتی مزایا و تاثیرات شگفت انگیز آن را تجربه کردم، متوجه شدم که با نوشتن استرس و ناراحتی‌ام را می توانم کنترول کنم اینجاست که من نوشتن را نقطهٔ پایان برای ناراحتی هایم می‌دانم و آن را جزء برنامهٔ روزانه‌ام قرار داده‌ام. پس از مطالعه در رابطه به فواید خاطره نویسی دانستم که بی خبر دست به کار فوق العاده یی برده ام چنانچه محققان می‌گویند نوشتن راجع به موضوع احساسی یا آسیب روحی باعث می شود فرد موضوع را تصور کرده و اضطراب هایش را در چهارچوب قابل تجسمی قرار دهد و نهایتا آن را حل کند. این کار باعث می شود فرد بهتر بخوابد و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشد که همهٔ اینها در بهبود سلامتی جسمی و روحیش اثر می گذارند.

علاوه بر بهبود حالت روحی، طبق تحقیقات دانشمندان، خاطره نویسی  موجب بهبود عملکرد جسمی ما نیز می‌گردد. چنانچه باعث کاهش فشار خون، بهبود عملکرد ریه ها، بهبود عملکرد کبد، کم شدن علائم آسم، بهبود عملکرد سیستم ایمنی  و تقویت حافظه می‌گردد.

پس از اینکه از فواید خاطره نویسی  آگاه شدید، بهتر است همه روزه مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از وقت تان را برای نوشتن اتفافات و خاطرات روزمرهٔ تان اختصاص بدهید در حین نوشتن بکوشید به جای تایپ کردن با قلم بنوسید زیرا با این کار مهارت های حرکتی تان بهبود میابد. کوشش نکنید نوشتهٔ تان را ویرایش کنید آنچه در ذهن دارید روی کاغذ بنویسید در فکر اشتباه کردن نباشید. اینکه چه زمانی برای نوشتن بهتر است؟ باید بگویم که اختیار دست خود تان  است اگر می‌خواهید روز را با انرژی آغاز کنید پس خوب است که از طرف صبح بنویسید و اگر منتظر پایان روز می‌مانید تا اتفاقات را گردآوری کنید  خوب است  که از طرف شب بنویسید. و یا هر زمانی که خودتان را راحت احساس می‌کنید قلم بردارید و بنوسید بعد تاثیرات آن را روی سلامتی روحی و جسمی تان  شاهید خواهید بود.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?