خواص شگفت انگیز زعفران

زعفران که ادویه طلایی هم نامیده می شود دارای طعم، رنگ، عطر خوبی بوده و بیش از 150 ترکیب آنتی آکسیدانی از کارتنویید ها، کروکین و کروکتین دارد. همچنین زعفران غنی از ویتامینA، اسید فولیک مس، پتاسیم، کلسیم، مگنیزیم، آهن، سلینوم و تیامین می باشد. هر چند بعضی ها فکر می کنند که ادویه ها فواید خاص ندارد و صرفاً ابزاری برای مزه دادن به غذا هستند، اما این واقعیت است که ادویه ها حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی خاص می باشند.

زعفران و سیستم ایمنی بدن: زعفران هم دارای اسید اسکوربیک یا همان ویتامینC است که برای سلامت انسان فوق العاده ضروری می باشد، چون باعث تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید گلبول های سفید می شود که خط مقدم دفاعی بدن در برابر بیماری ها بوده و همچنین برای تولید کلاژن ضروری است، کلاژن هم برای تولید سلولی در بدن جهت ترمیم زخم و جراحت، رشد عضله، ترمیم رگ های خونی و تولید بافت، لازم است.

تقویت بینایی چشم: دانشمندان از خواص زعفران برای چشم می گویند. محققان کشف کرده اندکه زعفران در بهبود و تقویت بینایی بسیار موثر است. زعفران از سرعت پیشرفت بیماری های چشم که باعث نابینایی می شود جلوگیری می کند.

پیشگیری از پوکی استخوان: بعضی از مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک موجود در زعفران، موجب جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی به ویژه کلسیم می شود. با افزایش مواد کلسیمی که بدن ما می تواند از طریق غذا جذب نماید، شانس بهتری در تقویت تراکم مواد معدنی استخوان های ما و در نتیجه پیشگیری از بیماری های چون پوکی استخوان و سایر بیماری های مربوط با بالا رفتن سن خواهیم داشت.

عملکرد بهتر سیستم عصبی: ویتامین های گروهB ، معمولاً یکی از چیز هایی است که در سلامت انسان مورد غفلت قرار می گیرد، اما نقش اساسی در عملکرد اعصاب در تمام بدن دارد. حجم بالای ویتامین B6 می تواند به عملکرد بهتر سیستم عصبی کمک کرده و از بعضی از اختلالات کشنده و خطرناکی که از عملکرد ضعیف سیستم عصبی ناشی می شود، جلوگیری کرد.

تسکین درد دندان: در مواردی که مجبور می شوید دندان را بکشید و درد دندان رهایتان نمیکند، کافی است که مقدار زعفران را با کمی عسل مخلوط کرده و به روی لثه بمالید و به آرامی ماساژ دهید. زعفران قدرت مسکنی بالایی دارد و برای تسکین درد دندان بخصوص در کودکان بسیار موثر است. البته افراد بزرگسال نیز می توانند از این درمان طبیعی استفاده کنند.

مقابله با سرطان: زعفران با دارا بودن بیش از صد ترکیب متفاوت، خواص آنتی آکسیدانی فراوانی از خود نشان داده است. ترکیبات آنتی آکسیدانی متفاوتی در زعفران وجود دارد که بسیاری از آن ها رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، رادیکال های آزاد، تولیدات جانبی متابولیسم سلولی هستند که می توانند منجر به تغییر سلول های سالم یا نابودی شان شوند. زعفران می تواند سیستم عمومی ایمنی را تقویت کرده و در موارد خاص تر، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری نماید.

روشن شدن پوست: زعفران بهترین پاک کننده طبیعی برای جلد شما است. زعفران را با گلاب ترکیب کنید تا زمانی که رنگ زعفران با گلاب ترکیب شود و به وسیله یک تکه پنبه تمام صورت تان را آغشته کنید. بعد از 15 -10 دقیقه صورت تان را با آب شیرگرم بشویید. این کار پیری پوست را به تعویق می اندازد و حس جوانی را در پوست حفظ می کند.

نوشته از: الهه مقصودی    

How
You Feel
In Kabul?