خواص قهوه برای سلامتی

قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که امروزه در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. متخصصان در رابطه با استفاده از این خوراکی نظریات گوناگونی دارند، عده یی به این باور اند که خوردن قهوه برای بدن سرشار از خاصیت است و عده دیگر نظری خلاف این موضوع دارند. انبوهی از مطالعات و بررسی ها تایید می کند که نوشیدن قهوه به طور مرتب در بین افراد سالم در حد 2 تا 3 گیلاس در روز در مقایسه با افرادی که کمتر و حتی اصلاً قهوه نمی نوشند، نتایج مثبت گوناگونی برای سلامت در پی دارد.

تقویت روحیه و شادی در انسان: این شادی تنها به دلیل افزایش میزان کافیین نخواهد بود. سرشار بودن قهوه از آنتی اکسیدان ها از مهمترین دلایلی است که سبب ایجاد این احساس خوب پس از نوشیدن آن می شود. آنتی اکسیدن موجود در قهوه بعد از آنتی اکسیدن های موجود در میوه ها و سبزیجات، بیشترین جذب را در بدن دارد. دستاورد آن سالم ماندن بدن و مبارزه بهتر با بیماری ها خواهد بود.

لاغری و کاهش وزن: یکی از خواص قهوه تاثیر مصرف قهوه در لاغری و کاهش وزن است. قهوه حاوی منیزیم و پتاشیم می باشد که این مواد معدنی در تنظیم سطح  قند خون و در نتیجه کاهش میل به خوردن شیرینی تاثیر مثبتی دارند. به همین دلیل، مصرف قهوه اشتها را کاهش داده و موجب کاهش وزن فرد می شود.

تقویت حافظه: قهوه سرشار از کافیین است و به همین دلیل سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند  که این امر باعث تقویت هوشیاری ذهنی و دقت می شود و برای همین امکان به خاطر سپردن مطالب را راحت تر می کند. دانشمندان دریافته اند که نوشیدن 3 تا 5 گیلاس قهوه در روز باعث کاهش 20 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر می شود.

سلامت قلب: در صورتی که نوشیدن قهوه عادت روزانه شما شده باشد، ممکن است در طولانی مدت از تاثیرات آن روی سلامت قلب خود شگفت زده شوید. بررسی تازه یی نشان می دهد که مصرف متعادل قهوه ممکن است با کاهش میزان مرگ و میر انسداد رگ های قلب رابطه مستقیم داشته باشد. بر اساس این پژوهش خطر مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی در قهوه خور هایی که 2 تا 3 گیلاس در روز می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از یک گیلاس در روز می نوشند، 21 درصد کمتر است.

پیشگیری از سرطان پوست: خطرناک ترین نوع سرطان، سرطان پوست است که معمولاً خود را به صورت دانه های گوشتی یا سیاه روی پوست نشان می دهد که با گذشت زمان بزرگتر می شوند. نوشیدن یک گیلاس قهوه در روز می تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار موثر باشد و این در حالی است که نوشیدن 4 گیلاس قهوه در روز می تواند باعث افزایش خون شود بنابر این باید با وجود خواص فراوان قهوه از مصرف بی رویه آن پرهیز نمود.

پیشگیری از دیابت: نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. البته وقتی پای خواص قهوه برای سلامتی انسان به میان می آید، زمان نوشیدن قهوه هم اهمیت زیادی پیدا می کند. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که آن دسته از زنانی که قهوه زیادی می نوشند، 22 درصد کمتر با احتمال ابتلا به دیابت رو به رو می شوند. دانشمندان دریافتند که مصرف حداقل 3 گیلاس قهوه در روز 24 درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.


نوشته از: الهه مقصودی    

How
You Feel
In Kabul?