خوراکی های مناسب برای افطاری و سحری کدام است

رمضان، تمرینی است در مقابله با سختی ها. از اینکه در طول این ماه گرسنگی و تشنگی را تحمل می‌کنیم همواره به فکر آنیم که کدام خوراکی ها می تواند در طول روز ما را سیر نگه دارد و کمتر با گرسنگی دست و پنجه نرم بکنیم. گاهی پرخوری را ترجیح می دهیم و در وعده های افطاری و سحری تا می‌توانیم روی غذا های شور و شیرین و چرب هجوم می‌آوریم تا باشد در طول روز دچار گرسنگی نشویم اما جالب است بدانید ، آنانی که پرخوری می‌کند در طول روز کسل‌تر از دیگران به نظر می‌رسند بدین معنا که پرخوری راه حل نیست. راه حل در چگونگی مصرف غذا است. برای اینکه با خوراکی های مناسب برای وعده های افطاری و سحری آشنا شوید این نوشته را تا پایان بخوانید:

انتخاب غذا های مناسب مربوط به فصلی می‌شود که رمضان در آن قرار دارد . در فصل گرما معده ضعیف می‌شود و توانایی هضم غذا های سنگین را نمی داشته باشد. اما خوشبختانه رمضان امسال، در فصلی قرار دارد که هوا نه گرم و نه سرد اما به احتمال زیاد در اواخر رمضان هوا گرم می شود و دستگاه گوارشی توانایی اش را از دست خواهد داد پس بهتر است در چنین مواقع از غذا های سنگین و پرچرب استفاده نگردد چون در ضمن اینکه هضم آن برای معده مشکل می‌باشد، در طول روز نیاز بدن شما را به آب بیشتر می‌سازد.

در افطاری چه میل کنیم:

معده در طول روز استراحت می باشد و در حین افطار با وارد ساختن غذا های پر چرب و نوشیدنی های خیلی سرد، ناراحت می‌شود. برخی عادت دارند همین که افطار کردند گیلاس های آب سرد را پشت سر هم می نوشند. سردی آب جایی برای میل کردن غذا باقی نمانده فرد احساس سیری می‌کند از این رو نمی تواند چیز دیگری میل کند. و در اثر ناخوراکی صدمهٔ ناگواری بر دستگاه گوراشی اش وارد می‌سازد.پس بهتر است نیم ساعت قبل از افطار آب را جوش کنید و بگذارید نیمه گرم شود و در حین افطار به جای آب سرد آب نیمه گرم استفاه کنید البته قبل و در بین غذا نه ، بل پس از میل غذا می توانید استفاده کنید. و یا شیر نیمه گرم نیز بهترین گزینه برای نرم سازی معده است. متوجه باشید که در افطاری از غذاهای سنگین و پرچرب استفاده نکید بل از سوپ ملایم ترکاری ، فرنی، شیر برنج… ماکرونی و دیگر غذا های ملایم استفاده کنید. فراموش نکنید که افطاری نقش صبحانه را دارد پس می توانید از لبنیات نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از استفادهٔ نوشیدنی های گاز دار به طور جدی پرهیز کنید چون این نوشیدنی ها در طول روز شما را دچار کم آبی می سازد.

در سحری چه میل کنیم:

سحری به مثابهٔ غذایی است که از طرف چاشت نوش جان می‌کنید پس بهتر است در این وعدهٔ غذایی از برنج درحدود ده تا پانزده  قاشق همراه با گوشت مرغ نرم استفاده کنید و از نوشیدنی ها، آب بهترین گزینه است. آب را جاگزین چای بسازید و مصرف چای را کمتر کنید چون دارای کافین بوده و سبب طرح آب بدن و مواد مدنی آن می‌گردد. همچنان از میوه های آب دار از قبیل تربوز ، توت ، خربوزه… استفاده کنید تا آب بدن تان تأمین گردد. برخی عادت دارند در سحری غذا های شیرین از قبیل قیماق بوره دار، انواع کیک و کلچه نوش جان می‌کنند اما مصرف غذا های شیرین شما را در طول روز بیشتر دچار تشنگی می‌سازد. با رعایت این نکات سلامتی تان را در ماه رمضان تضمین کنید


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?