در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم یا خیر

آنانکه در طول یازده ماه سال ورزش می‌کنند با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به ورزش نمودن نقطه پایان می‌بخشند چون به نظر ایشان ورزش نمودن در طول این ماه منجر به صرف انرژی بیشتر می‌گردد و زمینهٔ سوی تغذیه را فراهم می سازد. اما آیا این نظر درست است؟ به راستی در حینی که روزه دار هستیم، نمی توانیم ورزش کنیم؟ پاسخ این سوال را در ادامهٔ متن مطالعه کنید:

بنابر گفتهٔ کارشناسان ارشد تربیت بدنی، روزه با ورزش نمودن منافاتی ندارد به شریطی که از ورزش های مناسب و در اوقات مناسب استفاده کنیم. اما کدام زمان برای ورزش نمودن در ماه رمضان مناسب است؟ باید گفت که ورزش نمودن در هنگام سحری باعث تشنگی شما در طول روزی که روزه دار هستید می‌شود.و در هنگام عصر باعث افت فشار خون و سرگیچه می‌گردد. بهترین زمان برای ورزش نمودن آغاز صبح و سه و چهار ساعت پس از افطار است.

حالا اوقات ورزش نمودن در این ماه مشخص شد، باید بدانید که کدام ورزش ها برای ماه مبارک رمضان مناسب است؟ دوستان عزیز متوجه باشید که در طول این ماه از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید زیرا ورزش های سنگین باعث از دست دادن آب بدن گردیده در نهایت سبب ضعف و بی حالی می‌شود. پس بکوشید از ورزش های نسبتا سبک تر مانند: شنا، پیاده روی ، حرکات نرمشی و کششی را انجام دهید. به طور مثال یکی از حرکات، حرکت خم شدن به دو طرف بدن است. در حین انجام این حرکت یک وزنه نیز بر دست بگیرید. این حرکت به انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می‌کند و یا وزنه های سبک تری را همه روزه تا قسمت آرنج دست تان ته و بالا کنید. این حرکت به تقویت عضلات بازو کمک می کند به همین طور نرمش هایی دیگر… البته در کنار این حرکات، باید گفت که ورزش شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری از جمله ورزش های مناسب برای ماه مبارک رمضان است و از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند. در اخیر باید گفت که در کنار ورزش نمودن در ماه رمضان، تغذیهٔ مناسب نیز ضروری است از غذا های سرخ شده، شور و پرچرب بپرهیزید مضرف کافین موجود در چای را کمتر بسازید و بیشتر آب بنوشید تا نیاز بدن تان تأمین گردد.پس با انجام این ورزش ها و تغذیهٔ مناسب ماه رمضان را به خوبی و سلامتی سپری نمایید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?