دلایل اصلی فاجه کشیدن

فاجه کشیدن یک واکنش طبیعی بدن است که در ظاهر طبیعی و ساده به نظر می رسد. اما این واکنش پیچیده تر از آن چیزی است که اکثر افراد فکر می کنند. برخلاف پلک زدن که برای تر کردن چشم ها اتفاق می افتد و عطسه کردن که محرک ها را از بینی خارج می کند، عملکرد فاجه واضح نیست و تا کنون دلایل مختلفی برای وقوع این واکنش بدن تشریح شده است. دکتر اندرو گالوپ یکی از محققانی است که روی فاجه کشیدن مطالعاتی داشته و می گوید که این واکنش تا کنون به گونه جدی مورد مطالعه قرار نگرفته است، زیرا اغلب افراد آن را بی فایده می دانند. بعضی افراد به این باور اند که فاجه هشداری از طرف بدن است و اعلام می کند که بدن نیاز به استراحت دارد، یا این که هوشیاری آن در حال کاهش است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این واکنش بدن مهمتر از اعلام خستگی بدن است.

کمبود خواب: زمانی که برنامه خواب شما به هم می خورد و یا خوابتان کمتر از حد معمول است دچار خستگی و خواب آلوده گی می شوید به طوریکه این مشکل می تواند صدمات جدی به سلامت شما وارد سازد. برای رفع این مشکل خواب را در اولویت قرار دهید. برنامه خواب تان را منظم سازید.

خوردن بیش از حد: خوردن بیش از حد منجر به خستگی می شود. همچنان خوردن مواد غذایی اشتباه هم همین مشکل را ایجاد می کند. با در نظر داشتن یک رژیم غذایی مناسب قند خون خود را متعادل نگه دارید. افرادی که همیشه صبحانه می خورند و در هر وعده غذایی مواد پروتین دار را فراموش نمی کنند و انرژی از دست رفته خود را با خوردن میان وعده های مناسب باز میابند، هرگز احساس خستگی نمی کنند.

کم خونی: کم خونی یکی ازعلل اصلی خستگی است که باعث فاجه کشیدن می شود. برای رفع کم خونی ناشی از کمبود آهن نظر به هدایت داکتر مواد غذایی غنی از آهن مانند: گوشت، جگر، حبوبات و غلات غنی شده توصیه می شود.

کم کاری تیرویید: تیرویید غده کوچکی در گردن شما است که سوخت و ساز بدن را کنترل می کند و برای تبدیل سوخت و ساز به انرژی می باشد. اگر شما هم به کم کاری تیرویید مبتلا باشید، سوخت و ساز بدن تان بیش از حد آرام می شود، با انجام یک آزمایش خون هورمون های تیرویید شما اگر پایین باشد به راحتی تشخیص داده می شود و با مصرف دوا، شما سرعت لازم در تبدیل سوخت و انرژی را به کسب می کنید.

دیابت (شکر): در افراد مبتلا به دیابت به طور غیر طبیعی قند از جریان خون باقی می ماند و این منجر به بروز خستگی می شود. اگر شما مداوم احساس خستگی می کنید حتماً باید آزمایش خون انجام دهید.

کم آبی: خستگی شما می تواند نشانه یی از کم آبی بدن تان باشد. بدن برای خوب کار کردن نیاز به مقدار کافی آب دارد که در صورت بی توجهی چنین مشکلات را به بار می آورد. حداقل روزانه هر فرد باید 8 گیلاس آب مصرف کند.


نوشته از: الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?