دلایل یاد فراموشی و درمان آن

آیا گاهی دچار یاد فراموشی شده اید؟ مثلا مساله یی بوده که شما می خواهستید بازگو بسازید ولی در ظرف چند ثانیه فراموش کرده باشید؟ یاد فراموشی عوامل زیادی  دارد یکی از آن بالا رفتن سن است زیرا از سن 20 سالگی به بعد، سلول های مغز از بین می روند و همین باعث تغییر در چگونگی به حافظه سپردن می شود عوامل دیگر: صبحانه نخوردن، استرس داشتن ، استفاده از قرص های خواب آور … و یا ممکن ناشی از عوامل اجتماعی باشد فرض مثال گاهی  یک مادر با داشتن مسوولیت های بیشماری از قبیل مراقبت و تربیت فرزندان و ادارهٔ خانه و خانواده … ممکن دچار یاد فراموشی گردد و یا هم فردی دیگری که در یک محیط پر جار و جنجال وطیفه اجرا می کند ممکن دچار یاد فراموشی گردد … اما نگران نباشید این مشکل راه حل دارد با ما باشید تا راهکار هایی را برای درمان یادفراموشی برای تان پیشنهاد کنیم:

صبحانه خوردن را فراموش نکنید: صبحانه از مهمترین وعده های غذایی است، باآنکههوش را افزایش نمی دهد اما باعث می شود که بهتر به خاطر بیاورید.مثلا شما اگر امتحان داشته باشید و بدون صبحانه به صحن امتحان بروید ذهن تان پراگنده می باشد و ممکن در حل سوالات مشکل پیدا کنید و یا هم جایی اگر سخنرانی داشته باشید و بدون صبحانه خوردن بخواهید به  سخنرانی بپردازید ممکن سرگیچه برای تان پیش شود و سخنان تان فراموش تان گردد.

ورزش کنید: قسمی که در بالا گفتیم پس از سن ۲۰ سالگی سلولهای مغزی آهسته آهسته فرسوده شده و از بین می روند اما ورزش مانع این کار می شود. به ویژه ورزش دوچرخه سواری برای ذهن خیلی مفید است اما اگر دوچرخه سواری برای تان مشکل است روزانه حتما پیاده روی کنید.

مطالعه کنید: به نظر من مطالعه بهترین کار دنیا است چون از هر جنبه یی که نگاه کنی فواید خاصی خودش را دارد. یکی از فواید آن این است که ذهن را از فرسوده شدن نجات می دهد و آن را متحرک  و پویا نگه می دارد.

بازی های معمایی انجام دهید: بازی های گوشی هوشمند که بر پایه فیزیک است را انجام دهید، مثل بازی cut the rope، که در یک تحقیق نشان داده شده تمرکز، مهارت های انجام کار و قابلیت انعطاف پذیری در موقعیت های جدید را افزایش می دهد.

استراحت را فراموش نکنید: همیشه به خود تان وقت بگذارید اگر دانشجو هستید و شب و روز درس می خوانید و یا فردی هستید که فشار کار های دفتر بالای تان زیاد است، بکوشید وقت تان را طوری تنظیم کنید که مدت کافی برای استراحت ذهنی تان وجود داشته باشد.

کار های مهم را در طول روز یاد داشت کنید: اگر شما کار های مهم را به طور مداوم فراموش می کنید بهتر است آنها را یاداشت کنید و در جایی قرار دهید که چشم تان به آن بیفتد مثلا اگر همیشه فراموش تان می‌شود که دوا های تان را به وقتش مصرف کنید، در یاداشتی ان مساله را بنویسید و جلو چشم تان قرار دهید وقتی چشم تان به یاد داشت برخورد کند مشکل تان حل می‌گردد همینطور هر آنچه را که روزانه فراموش می‌کنید  یاداشت کنید. علاوه بر این کار ها، تغذیهٔ مناسب داشته باشید از ترکاریجات و میوه  ها همیشه استفاده کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?