دلیل دیدن خواب های ترسناک و راه های جلوگیری آن

دیدن خواب اعم از خوب و بد برای همهٔ ما اتفاق افتاده است. گاهی با دیدن خواب های شیرین آرامش ، سکون و خوشبختی که سال ها در دنیای واقعی انتظارش را می کشیدید در عالم رویا تجربه کرده اید. مطمئنا وقتی از خواب بیدار شدید آرزو حتما کرده اید که ای کاش بیدار نمی ‌شدید. ولی گاهی با دیدن خواب های زشت از بیم و ترس آن از خواب می پریم، نفس مان پس می زند و گلوی ما خشکی می کند. خدا را شکر می کنیم که خواب بوده نه حقیقت. خوب حالا سوال اینجاست که  چرا و چه زمان خواب بد می بینیم و چگونه از شر آن نجات یابیم؟

 افسردگی و اضطراب: دیدن خواب های ترسناک نشان دهندهٔ افسردگی و اضطراب در افراد است بنابر گفتهٔ روانپزشکان بیش از 90 درصد خوابهای ترسناک ناشی از اضطراب و افسردگی و 10 درصد نیز مربوط به مشکلات تیروئید، مغزی، بیماری‌های جسمی، تنفسی، تومور و عفونت مغزی و غدد است.

دیدن فیلم های ترسناک: محققان دریافتند که رویای شما در خواب می‌تواند تحت تاثیر فیلم‌هایی باشد که در بیداری آن را می‌بینید. کسانیکه از طرف شب قبل از خواب فیلم وحشتناک می بینند  طبیعی است که  در خواب کابوس دیده می ترسند. 

استشمام بوهای بد: مطلعات نشان داده است که استشمام بوهای بد چون بوی گوگرد منجر به دیدن رویای منفی می شود.

پرخوری: خوردن غذای سنگین و پرچرب به ویژه غذا های تند از طرف شب منجر به دیدن خواب های نگران کننده می‌شود.


از نگاه اسلام:
از ابو هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:« الرؤیا ثلاث: فبشری من الرحمن، وحدیث نفس، وتخویف من الشیطان».
یعنی: خوابها به سه دسته تقسیم می شوند: بشارتهایی از جانب خداوند، احساس قلبی، ترساندن از جانب شیطان. “السلسلة الصحیحة” (1341).
 در روایت دیگر رسول خدا (ص) می فرماید: هرگاه کسی از شما رؤیایی دید که آن را می پسندید ‌بی تردید، این از جانب پروردگار است، ‌لذا باید خدا را سپاس گوید و شکر او را بجا بیاورد و آن خواب را برای دیگران بیان کند، اما هرگاه خوابی ناراحت کننده دید، بیگمان آن از ناحیه شیطان است، لذا از شر شیطان پناه خواسته شود و آن خواب را برای دیگران بازگو ننماید، ‌آنگاه آن خواب برایش مضر نخواهد بود.
چگونه از دیدن خواب های ترسناک جلوگیری کنیم؟
۱ ـ از دیدن فیلم های ترسناک و برنامه های خشنونت بار دست بردارید.
۲ – غذای شب تان را دو ساعت قبل از خواب نوش جان کنید.
۳ـ از طرف شب غذای سبک چون سوپ ، ماست کم چرب و دوغ کم چرب استفاده کنید.
۴ ـ بوی های ملایم چون بوی عطر گل یاس را استشمام کنید.
۵ ـ با اضطراب و استرس نخوابید بهتر است ابتدا خودتان را از نگاه روحی آرام کنید بعد بخوابید.
۶ ـ قبل از خواب وضوء بگیرید بعد به رختخواب بروید.
۷ ـ آیة الکرسی را بخوانید: (اللَّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ…).
زیرا کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف خداوند حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی‌شود، چنانچه در حدیث صحیح آمده است.
با انجام این کار ها خود تان را از شر خواب های ترسناک نجات دهید.

نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?