راه هایی برای رفع خستگی چشم

همهٔ ما در طول روز یا مصروف گوشی هستیم و کامپیوتر هستیم و یا هم مطالعه می‌کنیم و تلویزیون می‌بینیم… این اعمال روی چشم مان تأثیر گذاشته و موجب خستگی می‌شود. خوب، نمی شود پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از خستگی چشم، مطالعه نکنید یا با کامپیوتر و گوشی کار نکنید چون اینها همه نیاز زمانه است و زندگی ما به نحوی با کارهای یاد شده پیوند خورده است. در عوض راهایی را پیشنهاد می‌کنیم که خستگی چشم تان را به طور طبیعی رفع سازد.

ـ  اکثر کسانی که در دفاتر کار می‌کنند و سر و کار شان با کامپیوتر است بیشتر از دیگران دچار خستگی مفرط چشم می‌گردند. پس شمایی که روزانه به طور دوامدار چشم تان  مصروف کامپیوتر می باشد بهتر است  چند ثانیه و یا چند دقیقه یی چشم تان را از کامپیوتر دور ساخته و به شی دیگری گوشهٔ اتاق یا دفتر تان خیره شوید و چشم تان را از برخورد مستدام کامپیوتر دور نگه دارید.

|ـ کف دست‌ها را به هم بمالید تا گرم شوند. سپس دستها را روی چشم‌ها بگذارید تا حرارت ایجاد شده کرهٔ چشمتان را گرم کند‎.‎

ـ پلک نزدن منظم یکی ازعوامل مهم در ایجاد خستگی چشم است و باعث خشکی و خارش چشم می شود. باید خود را عادت دهید تا هنگام کار با  کامپیوتر و گوشی، هر ۴ ثانیه پلک بزنید.

ـ با چشمان بسته در حالی که پلکتان  روی هم قرار دارند ، چشم ها را به سمت بالا و پایین، راست و چپ حرکت دهید. این کار را چند بار تکرار کنید.

ـ  همچنان برای رفع خستگی چشم می‌توانید چشم تان را ماساژ دهید. ماساژ عضلات اطراف چشم يكي از موثر‌ترين راه‌ها برای‌كاهش فشارهايی است كه در طول روز بر اين عضلات وارد می‌شود. ماساژ اين عضلات علاوه ‌برآنكه خستگی روزانه را از اين ناحيه بيرون می‌كند تاثيرمستقيمی بر اعصاب اطراف چشم داشته و میتواند‌ از بروز خشكی چشم، سردرد و دردهای شايع چشم به ‌ويژه در ساعت‌های پايانی روز پيشگيری كند. بسياری از افرادی كه از كامپيوتر استفاده می‌كنند يا ساعت‌های زيادی را به مطالعه و تماشای تلويزيون می‌گذرانند در ساعت‌های پايانی روز به اين ماساژ احتياج پيدا می‌كنند. برای ماساژ دادن چشم می توانید از روغن زیتون و روغن جوانه گندم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قبل از ماساژ دادن، چشم تان را از نوع مواد آرایشی پاک کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?