راه های جلوگیری از تشنگی بیش از حد در ماه رمضان

 بسیاری از روزه ‌داران در ماه مبارک رمضان از تشنگی بیش از حد رنج می برند.آماری بیشتری از ایشان می‌گویند: ما توانایی تحمل گرسنگی را داریم اما تشنگی، ما را از پا درمی آورد. مطمئنا شمایی که همین حالا این متن را می‌خوانید با من موافق هستید. درست است که خداوند متعال در این ماه مبارک، نهایت صبرو توانایی را در برپا داشتن روزه برای مان اعطا می فرماید اما خودتان نیز با استفاده از راهکارهایی که ما برای تان پیشنهاد می‌کنیم، از تشنگی بیش از حد و خشک شدن آب وجود تان  در طول این ماه جلوگیری کنید. 

شبانه مایعات مناسب بنوشید: برخی می گویند در این ماه به هر اندازه‌یی که از طرف شب چای می‌نوشیم باز هم همینکه صبح از خواب بیدار می‌شویم احساس تشنگی برای مان دست می‌دهد. شاید شما نیز با این حرف موافق باشید. ببنید مشکل در کجاست؟ چرا باوجود نوشیدن مایعات کافی، باز هم تشنه می‌شویم؟ مشکل در استفادهٔ نوع مایعات است. مایعات کافین‌دار همچون کوکاکولا، چای، قهوه، وغیره به جای اینکه رفع تشنگی کند در جریان روز شما را بیشتر از پیش دچار تشنگی می کند زیرا کافین باعث اطراح آب از بدن گردیده وجود را کم آب می‌سازد. یگانه مایع پاک و بدون کافین، آب است. شما در عوض چای و دیگر نوشابه های گاز‌دار، آب بنوشید.البته به مقدار مناسب یعنی یک ساعت پس از افطار در حدود هشت گیلاس آب بنوشید همینطور در سحر بکوشید از آب استفاده کنید اما متوجه باشید که افراط در نوشیدن آب نیز لازم نیست چون به زودی طرح خواهد گشت.

با استفاده از نمکول از تشنگی جلوگیری کنید: شما می توانید پاکت های (نمکول) را که برای تداوی اسهالات در بازار موجود است خریداری کرده ویک مقدار خیلی کم آنرا با آب مصرف کنید. این کار شما باعث آن می‌گردد که مایعات ومنرالهای بدن تان در ماه روزه کم نگردند وهم از مفاد صحی روزه برخوردار گردید.و یا اگر از این محلول استفاده نمی کنید، پیشنهاد می‌کنم که در گیلاس آب یک قاشق آب لیمو را با مقداری از نمک مخلوط کرده، در هنگام سحر بنوشید. این کار در طول روز از تشنگی جلوگیری می‌کند.

از میوه های آب دار استفاده کنید: تربوز از جمله  بهترین میوه های آبدار است و استفاده از آن برای تان کمک می‌کند تا مواد معدنی از دست رفته ناشی از تعریق را دوباره بدست بیاورید. خوشبختانه امسال ماه مبارک رمضان در فصلی قرار دارد که تربوز به فراوانی پیدا می‌شود. علاوه بر تربوز استفاده از میوه های دیگر چون توت، زردالو ،خربوزه …وغیره نیز مفید است. پس در فاصلهٔ افطار تا سحر از این میوه ها استفاده کرده و مواد معدنی وجود تان را تأمین کنید.

به جای قند مصنوع از قند گیاهی استفاده کنید: دوستان عزیز، از مصرف قند های مصنوعی که در ترکیب بعضی از خوراکی ها وجود دارد جلوگیری کنید زیرا استفاده از غذا های شیرین در ماه رمضان شما را در جریان روز دچار تشنگی می‌کند. پس برای تأمین قند وجود تان، از خرما ـ که از جمله قند های گیاهی است ـ استفاده کنید.پس با انجام این راهکار ها از تشنگی بیش از حد در جریان روز های رمضان جلوگیری کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?