راه های مبارزه  با یاد فراموشی

همه ما در زنده گی روزمره خود مواردی را سراغ داریم که نتوانسته ایم مطلب، اسم فرد، مکان خاص و یا اطلاعات دیگری را یادآوری کنیم. شاید پیش آمده باشد که مدت ها به دنبال دسته کلید یا وسایل شخصی دیگر خود گشته باشیم و همین گونه خیلی موارد دیگر. همه این ها موارد جزیی از اختلال در عملکرد حافظه را نشان می دهد که تحت تاثیرعوامل مختلف ممکن است بوجود بیاید. بر اساس نتایج تحقیقات، بهترین شواهد نشان می دهد که ما می توانیم خطر زوال عقل را با یک سبک زنده گی سالم کاهش دهیم. خوردن متعادل، رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، عدم مصرف سیگار و حفظ کلسترول و فشارخون بهترین گام هایی است که می تواند خطرات توسعه زوال عقل را در شما کاهش دهد.

نوشتن و خواندن: نوشتن و خواندن یکی از بهترین فعالیت های تقویت و افزایش حافظه است. بسیار بخوانید و بنویسید، بلند بخوانید با تغییر صدا و به جای شخصیت های کتاب یا نویسنده بخوانید. خاطرات روزانه خود را بنویسید. از مطالبی که دوست دارید یاداشت برداری کنید و دوباره مطالب را با دقت و با احساس بخوانید. هرچه را که دوست دارید و می خواهید، بخوانید و بنویسید.

مهربانی با خویشتن: انجام کار های مورد علاقه مانند خریدن، ملاقات دوستان و … باعث افزایش هورمون دوپامین می شود که احساس خوبی را در فرد بوجود می آورد و این احساس خوب تاثیر مثبتی بر اعصاب و آن بخش از مغز که مسوول حافظه است می گذارد.

قدم زدن: زنان یا مردانی که به طور مرتب قدم می زنند بسیار کمتر دچار فراموشی می شوند. تحقیقات نشان داده است که فعالیت های فزیکی، ارتباط مغزی را در بخشی که ذهن مسوول حافظه است، گسترش می دهد. 

کار کردن با دست چپ: با هر دستی که عادت به مسواک زدن و شانه زدن مو های تان دارید، مثلاً اگر با دست راست مسواک و شانه می زنید، از امروز به بعد این کار را کوشش کنید با دست چپ انجام دهید.

با دقت گوش کردن و نگاه کردن: با حضور فعال، با دقت گوش کرده و نگاه کنید. به عبارتی درلحظه حضور آگاهانه داشته باشید. هنگامی که تلویزیون تماشا می کنید، با تمام وجود به او گوش دهید و یا این که هنگامی که کسی صحبت می کند دقیق و با تمام حواس به او گوش دهید. این گونه دیدن و شنیدن هرگز فراموش تان نمی شود.

بازی با کلمات: حل جدول، حل معما، طرح چیستان و به طور کل بازی های دسته جمعی، بسیار شادی بخش بوده  ذهن را به فعالیت وادار می کند.

خواب به موقع: با یک استراحت خوب مغز می تواند اطلاعات بیشتر و بهتری را به حافظه شما باز گرداند تا مغزی که تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد.

بیشتر به خودتان برسید: تحقیقات نشان می دهد افرادی که رژیم های غذایی بسیار کم کالری در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رسانی را بسیار کند انجام می دهد بلکه نسبت به  دیگر افراد هم سن و سال خود  کمتر قادر به استفاده از حافظه خود می باشند. لذا به فکر خود باشید و رژیم های غیر موجه را فراموش کنید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?