رشد و افزایش قد کودکان

رشد قد کودک به عوامل زیادی بستگی دارد، اما از این میان عوامل ژنتیکی و محیطی مورد توجه می باشد. ژنتیک قابل دستکاری و تغییر نیست، اما با تغییر در عوامل محیطی می توان قد کودک را تغییر داد. رشد کودکان، بعد از اولین سال زنده گی کند شده و به چند مرحله جهش رشدی کوچک تقسیم می شود. نزدیک به سن بلوغ، سرعت رشد کودکان بار دیگر افزایش می یابد، طوریکه دختر ها بین سنین 8 تا 13 سال دچار یک جهش رشدی عمده می شوند. پسر ها نیز بین سنین 10 تا 15 چنین جهشی را تجربه می کنند. برای اینکه کودک تان قد و وزن سالم داشته باشد، باید با صبر و حوصله برخی از عادات سبک زنده گی سالم را به او آموزش دهید .

خواب کافی: شب ها کودکان را زود به رختخواب بفرستید. کودکان به 10 تا 12 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. بدن کودک، بدون استراحت کافی نمی تواند به درستی رشد کند. حتی یک  ساعت زودتر فرستادن کودک به رختخواب در هر شب، به تضمین استراحت کافی برای تکمیل چرخه رشد کودک تان کمک می کند.

رژیم غذایی متعادل: مهم ترین گام برای داشتن قد و وزن نورمال داشتن یک برنامه غذایی مناسب است. یک رژیم غذایی متعادل و سالم از هر جهت به فرد قدرت و نیروی بیشتری می دهد. سعی کنید انواع مختلفی از مواد غذایی که حاوی مقادیر مناسبی از پروتین، کلسیم، آهن و ویتامین ها باشد، در وعده های غذایی کودک تان داشته باشید. 

ورزش: داشتن فعالیت فزیکی کافی، برای رشد و توسعه یک کودک حیاتی است. اگر کودک به اندازه کافی فعالیت جسمانی نداشته باشد دچار بسیاری پیامد های ناخوشایند خواهد شد. برای مثال، ممکن است کودک به عارضه چاقی مبتلا شود. برعلاوه ورزش نکردن بر قد کودک تاثیر منفی می گذارد، زیرا در چنین وضعیتی استخوان ها و عضلات ضعیف تر از آن خواهند بود که بتوانند به بدن کمک کنند تا به اندازه تمامی ظرفیت ها رشد کند. این فعالیت ها می تواند شامل چند بسته ورزشی ساده و سبک باشد؛مانند:

تمرینات کششی: موثر ترین راه برای افزایش قد کودکان به شمار می رود. یکی از این نوع تمرینات به گونه یی است که کودک روی زمین نشسته و پا های خود را باز کند، سپس با خم کردن کمر سعی کند دستانش را به انگشتان پا نزدیک کند. برای هر پا چهار مرتبه این حرکت را تکرار کند. این حرکات برای افزایش طول ستون فقرات کمک کرده و سبب افزایش قد می شود.

آویزان کردن: برای کودکان تان توصیه کنید که روزانه چند مرتبه و هر بار 10 تا 20 ثانیه از میله آویزان شوند. این تمرین به کشیده شدن و رشد ستون فقرات کمک زیادی می کند. هر روز حداقل ده دقیقه زمان برای این تمرین در نظر بگیرید.

ریسمان بازی: این فعالیت سبب می شود که جریان خون به استخوان های دراز موجود در بدن افزایش پیدا کند. همچنین یک فشار اضافی بر آن ها وارد می کند که در نتیجه طول و حجم بیشتری پیدا می کنند.

شنا: از جمله ورزش هایی است که تاثیر زیادی بر افزایش قد دارد، چرا که بیشترین کشش را در بدن ایجاد می کند. این ورزش همچنین باعث تقویت عضلات و سلامت بدن کودک شما می شود.

دویدن آهسته: دویدن آهسته برای همه افراد در تمامی سنین توصیه می شود و در مورد کودکان به افزایش قد کمک می کند. پس همراه با کودک خود برنامه ریزی کرده و ساعتی را در روز به همراه هم به این فعالیت مفید بپردازید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?