روانشناسی عکسهای پروفایلی دختران افغان

این که افغانستان یک کشور سنتی می‌باشد، جای شک نیست. در کشوری که اکثریت مردم آن سنتی اند، دختران کمتر در فیسبوک عکسهای خود شان را می گذارند. آنان، بیشتر عکس کودکان، عکس خواهر و برادر کوچک شان و یا هم عکسهای مناظر زیبای طبیعت و گلها را در پروفایل شان انتخاب می‌کنند. اینکه دختران عکس خود شان را در فیسبوک نمی‌گذارند، به‌خاطر خجالتی بودن شان نیست، بلکه نگذاشتن عکسهای خودشان دلایل بسیاری دارد. بعضی وقتها اگر کسی عکس اصلی دختران را در فیسبوک ببیند، آنرا عیب بزرگی برای دختر تلقی کرده و دهن به دهن آوازه می‌کند که فلان دختر آنقدر جرأت پیدا کرده که عکس خود را در فیسبوک گذاشته است. خیلی وقت ها دختران به دلیل این که از عکس شان سو استفاده نشود هم عکس خود را در فیسبوک نمی‌گذارند. همین ترس و هراسهای از این مسایل باعث شده است که دختران عکس خود را در پروفایل‌ها و یا صفحه‌ی فیسبوک شان نگذارند و در عوض عکسهای دختران فیلم و مُدل های زیبا با لباسهای گرانبها را پیدا کرده و در پروفایل شان می‌گذارند. شاید بعضی‌ها تلاش کنند و بگردند و عکس دختری را که با آنان شباهت داشته باشد به عنوان پروفایل انتخاب کند.

با وجود این که اکثریت دختر خانم‌های افغان عکس مدلها و دختران شرقی و غربی را در پروفایل شان می‌گذارند، اما امروزه هستند کسانی که عکس خود شان را روی صفحه‌های شان می‌گذارند. بعضی از این طبقه‌ی خاص، عکسهای نیمرخی از یک گوشه چشم و ابرو و گوشه لب و بینی شان را می‌گیرند و در فیسبوک می‌گذارند. بعضی‌ها از یک کنج دیوار و کنار درخت، نیمرخ خود را نشان داده به اصطلاح کله کَشَک کرده و عکس خود را می‌اندازند. بعضی، عکس دستان شان را با نقش حنا، با انگشترهای متفاوت، یا رنگ ناخنهای جلادار و بیجلا، رنگه و سیاه و سفید، گل‌پاشان دار نگین‌دار و چنین و چنان تزیین کرده و عکس آن را در فیسبوک می‌گذارند.

دختران علاقه‌مند به انداختن عکس شان در فیسبوک، از شیوه‌ی کارتون ساختن عکس هم استفاده می‌کنند. آنان عکس خود را با سافت ویرهای ویرایش عکس، قسمی کارتون می‌کنند که چهره‌ی اصلی شان درست معلوم نگردد. بعضی شکلک‌های کارتون را از قبیل شاخکها و دهن و بینی گربه‌گک‌ ها را به‌جای دهن و بینی اصلی شان گذاشته و دل شانرا خوش می‌سازند که عکس خود را در فیسبوک گذاشته اند. البته انتخاب عکس و گذاشتن آن به خصوصیات دختران بر می‌گردد. از لحاظ روانی اگر ببینیم، دختران شاد، سر زنده و شوخ، عکسهای شاد و خنده‌دار می‌گذارند. دخترانی که تنوع پسند و مهرطلب هستند، عکسهای پروفایل شان را زود زود تبدیل می‌کنند تا مورد توجه دیگران قرار گیرند. دختران عاشق پیشه، عکسهای رومانتیک می‌گذارند. به‌طور مثال در دست شان حرفی مینویسند که نشانگر نام نامزد شان است و این عکس را برای جلب توجه و خرسندی او و یا ابراز علاقه به جانب مقابل می‌گذارند. دخترانی که به شکلی از اشکال افسرده هستند عکسهای نا شاد را انتخاب می‌کنند. شاید تصویر دختری را بیندازند که روی سرک خیلی بیحال افتاده است، ولی در عکس نوشته شده که (من خوبم). شاید تصویر شیشه‌ی شکسته را بیندازند که درکنارش چکش هم گذاشته شده است و یا تصویر قلبی که رویش پا گذاشته شده است. متاسفانه این تصاویر از افسرده‌گی و شکستگی شدید دختران حکایت می‌کند.

در آخر هم آنانی اند که عکسهای خودشان را می‌اندازند و لایکهای هزار هزاری می‌گیرند.

How
You Feel
In Kabul?