روزه بالای چه کسانی واجب نیست

روزه از ارکان پنج‌گانهٔ اسلام و حکم الهی برای ما مسلمانان است اما بالای کسانیکه دچار این مشکلات اند، واجب نیست:

 زنان باردار: در صورتی که زنان باردار در طول بارداری تهوع و استفراغ داشته باشند، روزه داری برای آنها مناسب نیست.همچنین زنان بارداری که دچار دیابت حاملگی می شوند، نمی توانند روزه بگیرند بنابر گفتهٔ پزشکان ،در سه ماهه اول و سوم بارداری، روزه داری توصیه نمی شود، در حالی که در سه ماهه دوم بارداری و تحت نظر پزشک متخصص، روزه گرفتن مانعی ندارد.در هشت هفته اول بارداری به دلیل تشکیل سلول های مغزی جنین، بهتر است روزه گرفته نشود. بعد در مواقع مناسب روزه یی که در جریان بارداری خورده اند را دوباره بگیرند.

زنان شیره ده: روزه‌داری زنان شیرده درصورت رعایت برنامه تغذیه‌یی مناسب، در رشد کودکان اختلالی ایجاد نمی‌کند. تحقیقات نشان می دهد، دریافت مواد غذایی مناسب در فاصله افطار تا سحر، استفاده از قندهای طبیعی مثل خرما و توت سبزی خوردن و انواع سالادها. استفاده از کربوهیدرات های پیچیده و نان های سبوس دار، مصرف انواع گوشت و لبنیات به خصوص در دوران بارداری و مصرف سحری برای مادرانی که میخواهند روزه بگیرند از اهمیت بالایی برای روزه داری سالم برخوردار است. ولی پزشکان در این رابطه می‌گویند که: نوزادان در ۶ ماهه اول زندگی صرفا با شیر مادر تغذیه می‌کنند که غذای اصلی برای رشد او را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل به مادرانی که نوزاد آنها ۶ ماهه نخست زندگی‌اش را طی می‌کند، توصیه می‌شود که روزه نگیرند. مخصوصا در این فصل که گرمای هوا و ساعات طولانی روزه‌داری روی آب بدن آنها تاثیر می‌گذارد و کم آبی نیز حجم شیر مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ولی در فاصله ۶ ماهگی تا یکسالگی با توجه به شروع تغذیه تکمیلی مادر می‌تواند روزه بگیرد.

 کهولت و پیری: کسى که بابت پیرى نمى تواند روزه بگیرد، روزه بر او واجب نیست ، ولى در عوض باید (تقریباً ده سیر ،750 گرم ) طعام ، مثل گندم و جو به فقیری بدهد.

بیماری های جدی: کسى که مرضى دارد که زیاد تشنه مى شود، به گونه یی که نمى تواند آن را تحمل کند یا برایش مشقت دارد، و یا آنانکه دارای بیماری دیابت نوع ۲ هستند و یا هم بیماری فشار خون بالا و بیماری قلبی دارند روزه بر ایشان واجب نیست. در عوض باید به فقیری طعام بدهد. این بیماران اگر می‌خواهند علی الرغم بیماری، روزه بگیرند یکبار حتمی با پزشک مربوطه مشورت نمایند.

 مسافران: مسافر نیز نباید در حال سفر روزه بگیرد بلکه باید بعدا قضایش را بگیرد و اگر مسافر در جائی قصد اقامه کند باید روزه بگیرد.

افرادی که دچار بیماری عصبی هستند: با آنکه روزه گرفتن روی بیماری های روانی همچون استرس و اضطراب موثر است اما اگر بیماری های عصبی غیر قابل کنترول باشد طور مثال فردی دیوانه باشد و مداوم توهم و هذیان بگوید روزه‌داری تأثیری منفی بر سلامت جسم و روان او دارد و طبق دستور شرع مقدس اسلام حرام است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?