روش های تقویت حافظه

عادت های روزانه بر چگونگی عملکرد مغز تان اثر می گذارند. قدم های زیادی وجود دارد که برای افزایش قدرت و توانایی مغز در جهت تغییر و بهبود حافظه می توانید بردارید.

تفکر: حافظه فعال تقریبا شبیه دفترچه یادداشت مغز شما است، جایی که اطلاعات جدید موقتاً نگهداری می شوند. هنگامی که نام کسی یا آدرسی که می خواهید بروید را می شنوید این اطلاعات را در حافظه فعال تان نگه می دارید تا اینکه کار تان با این اطلاعات تمام شود. اگر این اطلاعات بیشتر از این برایتان استفاده یی نداشته باشد مغزتان اجازه می دهد به کلی پاک شوند. اما اگر استفاده داشته باشند، به حافظه بلند مدت سپرده می شوند. آنجا می توانند تقویت شده و بعدا به یاد آورده شوند.

نوشیدن قهوه: اگر قبل از یاد گیری یک موضوع جدید کافیین مصرف کنید حافظه تان بهبود پیدا می کند، البته این موضوع قابل بحث است. بسیاری از تحقیقات اثرات ناچیزی از مصرف کافیین قبل از ایجاد حافظه جدید یافته اند. بنابراین فقط صبح ها برای شروع روزتان قهوه نخورید، یک قهوه کوچک در طول روز می تواند به بهتر نگه داشتن چیز هایی که یاد می گیرید در ذهنتان کمک کند.

ورزش: مطالعات روی مغز انسان ها نشان داده است که تمرینات منظم ورزشی می توانند بازیابی حافظه را بهبود ببخشند. ثابت شده است که تناسب اندام در افراد مسن به کند شدن روند کاهش حافظه کمک می کند آن هم بدون ورزش های ممتد و منظم. البته فواید ورزش بی شمار هستند، در مورد مغز اثبات شده است که ورزش منظم منجر به بهبود توانایی های شناختی در کنار حافظه می شود. پس اگر به دنبال راهی برای داشتن ذهنی تیز هستید، باید بگوییم که ورزش را از فعالیت های روزانه تان حذف نکنید.

ساجق جویدن: روش آسان دیگری که می تواند حافظه شما را بهبود ببخشد، جویدن ساجق هنگام یادگیری چیزهای جدید است. یکی از دلایلی که جویدن ساجق می تواند روی بازیابی شما اثر داشته باشد، این است که جویدن ساجق فعالیت هیپوکامپ را افزایش می دهد هیپوکامپ منطقه مهمی از مغز به شمار می رود که به حافظه مربوط است. نظریه دیگر روی  افزایش اکسیژن دریافتی و بهبود تمرکز و توجه از طریق جویدن ساجق تمرکز می کند و براساس آن، با  ساجق جویدن مغز هنگام یادگیری چیزهای جدید، ارتباط های قوی تری ایجاد کند.  

خواب کافی: خواب یکی از مهمترین عناصر برای تقویت حافظه است. از آنجایی که بیشترین مقدار تثبیت حافظه در خواب صورت می گیرد، مشخص می شود که مغز ما بدون داشتن خواب کافی به دردسر می افتد. حتی یک چرت کوتاه می تواند بازیابی شما را بهبود ببخشد. نه تنها خوابیدن بعد از یادگیری بخش مهمی از فرآیند ایجاد حافظه است، خوابیدن قبل از یادگیری مسائل جدید هم به همان مهمی است. تحقیقات نشان داده است که محرومیت می تواند روی توانایی ما برای سپردن چیزهای جدید به حافظه و تثبیت آن ها اثر بگذارد.

تغذیه سالم: غذا های مانند ماهی، میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک میکنند. جالب است بدانید شکلات تلخ نیز در تقویت عملکرد مغز مؤثر است. وقتی شکلات می‌خورید، مغز دوپامین آزاد می‌کند. دوپامین موجب می‌شود سریعتر یاد بگیرید و راحت‌تر به خاطر بیاورید. همچنین، شکلات حاوی فلاونول‌ و آنتی‌اکسیدان است که به تقویت عملکرد مغز کمک میکنند. پس هر وقت به انجام فعالیت‌های ذهنی دشوار مشغول می‌شوید، یک تکه‌ی کوچک شکلات تلخ بخورید تا مغزتان سرحال ‌تر شود.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?