روش های خانه‌گی برای جلوگیری از سبوسک مو

:سبوسک که به نام شورهٔ سر یا dandruff یاد میشود یک بیماری بسیار دشوار و خسته کننده است که عامل اصلی آن چندان مشخص نیست. اما ممکن در اثر چربی بیش از حد یعنی جلد چرب یا نظافت خراب، کمبود ویتامین B، کم توجهی و از کم شستوشو دادن موها ناشی گردد. سبوسک دو نوع است یکی سبوسک خشک و دیگر سبوسک چرب. در سبوسک خشک پارچه های کوچک سفید رنگ از پوست سر جدا شده و در لا به لای مو ها قرار میگیرد و گاهی روی شانه ها ریخته و در  لباس های تیره رنگ به خوبی قابل مشاهده میباشد ولی سبوسک چرب روی پوست سرهمچون حجرات مومی شکل می چسپد و با جدا شدن آن از پوست سر گاهی باعث زخم شدن آن نیز میگردد. در برخی از افراد سبوسک به شکل دوامدار نبوده بل در یک فصل خاص پیدا شده و بدون تداوی ناپدید مگردد اما درعدهٔ دیگر به گونهٔ دوامدار بوده و نیاز به تداوی دارد.باآنکه دارو های شیمیایی جهت برطرف کردن شورهٔ سر وجود دارد اما روش های خانه ‌گی بیشتراز دارو های شیمیایی عمل میکند در این متن چند روش خانه گی را برای برطرف کردن شورهٔ سر پیشنهاد میکنیم:

  • برای برطرف کردن شورهٔ سر مقداری از آب لیمو را قبل از رفتن به حمام روی پوست سر تان ماساژ دهید سپس مو های تان را بشویید. در روش دیگر مقداری از پوست لیمو را در روغن ناریال ترکنید مدت یک هفته بگذارید پس از آن پوست های لیمو را از روغن دور ساخته و تنها روغن آن را در پوست سر تان بمالید.
  • در شش قاشق آب داغ دو قاشق غذا خوری سرکه را مخلوط کرده و با پنبه یی بر پوست سر تان بمالید بگذارید یک شب از سر آن بگذرد و صبح موهای تان را بشویید
  • پنج دقیقه قبل از رفتن به حمام مقدار مساوی از روغن زیتون و روغن بادام را مخلوط کرده بر پوست سر بمالید پس از پنج دقیقه مو های تان را بشویید.
  • پس از شستن مو ها درحالی که هنوز موهای تان تراست زردی تخم مرغ را به پوست سر بمالید و مدت پانزده دقیقه صبرکنید پس ازمدت موعود مو های تان را با آب گرم بشویید این کارعلاوه بر آنکه شورهٔ سر تان را از بین میبرد از ریزش مو نیز جلو گیری می کند.
  • روغن آلوئورا درمان خوبی برای از بین بردن شورهٔ سر است. کافی است مقداری از آن را برپوست سر ماساژ دهید بگذارید روغن آن در پوست سر تان جذب گردد پس از آن مو های تان را شست و شو دهید.
  • روش دیگر برای خلاصی از شر سبوسک مو این است که مقداری از ماست طبیعی را روی پوست سر بمالید یک یا دو ساعت بگذارید پس از آن مو های تان را بشویید
  • هفته دوبار دو قاشق آب سیب را در دو قاشق آب گرم مخلوط کرده و به پوست سر تان ماساژ دهید پس از پانزده دقیقه مو های تان را بشویید.

در اخیر باید گفت که در کنار این روش ها اگر به نظافت مدوام مو ها و و رژیم  مناسب غذایی هم توجه داشته باشید خوب است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?