روش های خانگی درمان گلو درد

امکان دارد در هر فصلی دچار گلو دردی شوید و در ناحیه گلوی تان احساس ناراحتی و درد کنید. التهاب در ناحیه گلو به دلایل مختلف از جمله آلوده گی هوا, عفونت های ویروسی و باکتریایی, حساسیت و … به وجود می آیند، اما در فصل زمستان این عضو بدن حساس تر و آسیب پذیر تر شده و خطر ملتهب شدن گلو در نتیجه سرد شدن هوا بیشتر می شود. البته این گلو دردی ها همیشه ویروسی نیستند و می توان آن را در خانه درمان کرد.

 غرغره با آب نمک: یکی از بهترین روش ها برای درمان سریع گلو دردی محلول نمک است. نمک به عنوان یک ضد عفونی کننده به تسکین گلو دردی کمک می کند. یک قاشق چای خوری نمک را با یک گیلاس آب شیرگرم مخلوط نموده و با آن غرغره نمایید. این کار را باید چند بار تکرار کنید. این ساده ترین روش برای ازبین بردن ویروس هایی است که باعث ایجاد گلو دردی می شوند.

عسل: خواص ضد باکتریایی عسل به درمان سریع گلو دردی کمک می کند. در یک پیاله چای داغ یک تا دو قاشق غذاخوری عسل بیفزایید. روزی سه تا چهار مرتبه این محلول را نوش جان کنید. همچنان می توانید هر شب پیش از خواب 2 قاشق چای خوری عسل بخورید، تا هم گلو دردی تان آرام گیرد و هم خواب آرامی داشته باشید. استفاده از عسل یکی بهترین درمان های خانگی برای گلو دردی به شمار می‌رود.

زنجبیل: زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی، ضد سرفه است که می تواند گلوی تان را نرم کند. یک قلشق چای خوری زنجبیل، یک قاشق چای خوری عسل، یک‌دانه لیمو و نیم پیاله آب گرم را با یکدیگر مخلوط نموده  نوش جان کنید. این یکی از برجسته ترین روش های درمانی برای گلو دردی به شمار می‌رود.

میخک: میخک به عنوان ماده طبیعی برای ازبین بردن باکتریا ها و کاهش درد عمل می کند. با افزودن سه  قاشق غذا خوری پودر میخک به آب جوش، می توانید محلولی برای غرغره کردن درست کنید. همچنان می توانید با افزودن 4 یا 5 عدد میخک در یک پیاله آب جوش، جوشانده میخک درست کنید. بگذارید چند دقیقه دم بکشد و پیش از سرد شدن آن را به صورت گرم بنوشید.

زرد چوبه و شیر: زرد چوبه ، خواص ضد التهابی و ضد عفونی دارد و می توانید از این داروی طبیعی و فوق العاده برای درمان گلو دردی تان استفاده کنید. مقداری  زرد چوبه را با یک گیلاس شیر گرم اضافه کنید. نوشیدن این محلول به خلاصی تان از شر گلو دردی کمک می کند.

سرکه سیب: سرکه سیب هم دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند به درمان شماری از بیماری ها از جمله گلو دردی کمک کند. یک  قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق چای خوری نمک را با یک گیلاس آب گرم به خوبی مخلوط کنید. این محلول را روزی 3 تا 4 بار غرغره کنید. روش دیگر این که یک قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری آب لیمو، یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و یک گیلاس آب گرم را با یکدیگر مخلوط و آن را بنوشید تا التهاب و گلو دردی تان به سرعت بر طرف شود.

چای سبز: مصرف چای سبز به عنوان یکی دیگر از درمان های خانگی برای گلو دردی به حساب می آید. آنتی آکسیدان های موجود در چای سبز می توانند در مبارزه علیه التهاب گلو با شما کمک کنند. یک پیاله چای سبز برای از بین بردن هر گونه عفونت از گلوی تان شما را کمک می کند.


نوشته از الهه مقصودی 

 

How
You Feel
In Kabul?