روش های کاهش چربی خون

چربی خون یکی از بیماری هایی است که در دنیای امروز و به دلیل زنده گی شهر نشینی و مصرف مواد غذایی صنعتی گریبان بسیاری از افراد را گرفته است. متاسفانه باید گفت گاهی این بیماری هیچ علامت خاصی در فرد ندارد، ولی می تواند عوارض بلند مدت قلبی و عروقی را به همراه داشته باشد. لذا پیشگیری و کنترل این بیماری در مراحل اولیه می تواند از عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری کند. نکته قابل توجه این است که پیشگیری و درمان این بیماری در مراحل اولیه بسیار ساده و آسان تر از درمان بیماری در مراحل پیشرفته تر است.   

آب نوشیدن: تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن روزی پنج گیلاس آب، سبب کاهش کلسترول شده و احتمال بیماری های های قلبی را 50 تا 60 درصد کاهش می دهد.

مراقب وزن تان باشید: هر قدر وزن زیاد داشته باشید، بدن تان کلسترول بیشتری تولید می کند. طبق تحقیقات انجام شده وزن بدن مهم ترین عامل تعیین کننده کلسترول خون می باشد. هر کیلو افزایش وزن بدن، سطح کلسترول را دو درجه بالا می برد.

ورزش کنید: ورزش کردن می تواند با کاهش ساخت و ساز کلسترول مسدود کننده رگ ها مفید باشد. ورزش همچنان باعث افزایش توانایی و تصفیه چربی از خون بدن می شود. اگر چربی مدت زیادی در رگها نماند، فرصت زیادی برای رسوپ روی دیوار های رگ ها ندارند. تحقیقات نشان می دهد، افرادی که ورزش می کنند 70 درصد سریعتر از مردم دیگر می توانند چربی را از بدن خود دور سازند.

روغن های گیاهی مصرف کنید: از روغن های حاوی چربی های مفید مانند: روغن زیتون و جواری استفاده کنید. از اسید های اشباع شده کمتر مصرف کنید. روغن زیتون باعث کاهش LDL می شود. به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف روزانه 23 گرم روغن زیتون برای سلامت قلب مفید می باشد.

میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید: تمام میوه ها و سبزی های خام برای کاهش کلسترول خون مفید می باشند؛ زیرا آن ها حاوی مقدار زیاد استرول هستند. پالک یکی از منابع لوتین می باشد. مصرف زیاد سبزیجات، میوه ها و غلات هم برای کاهش وزن موثر هستند و هم باعث بالا بردن سلامت قلب به دلیل داشتن آنتی آکسیدان و کاهش کلسترول خون می شود.

مصرف گوشت سرخ را کاهش دهید: گوشت سرخ حاوی کلسترول و چربی اشباع شده است بنابر این به جای آن از گوشت ماهی و مرغ استفاده کنید. به یاد داشته باشید پوست مرغ را قبل از پختن دور کنید زیرا پوست مرغ چربی های خطرناکی می باشد که برای سلامتی و کلسترول خون اصلاً خوب نیستند.

سیر بخورید: سیر یک ماده عالی و طبیعی برای کاهش کلسترول خون می باشد که کلسترول خون را در محدوده نرمال نگه می دارد. همچنین سیر باعث کاهش فشار خون، جلوگیری از لخته شدن و جلوگیری از عفونت می شود.

چای سبز مصرف کنید: تحقیقات کلینیکی ثابت کرده اند که نوشیدن چای سبز باعث کاهش کلسترول می شود. چای سبز باعث جلوگیری از جذب کلسترول می شود. به جای نوشیدنی های دیگر کوشش کنید از چای سبز استفاده کنید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?