روش های کاهش چین و چروک صورت

چین و چروک صورت اولین نشانه های پیری پوست هستند که دیده می شوند. چین و چروک شدن پوست در اثر ضعیف شدن و نازک شدن پوست اتفاق می افتد و معمولاً بر روی صورت، گردن و پشت دست ها ظاهر می گردد. در این نوشته روش های برای جلوگیری از چین و چروک صورت در نظر گرفته ایم.

دوری از نور خورشید: این اولین علت ایجاد چین ‌و چروک روی پوست است و مطالعات و تحقیقات بسیاری آن را تایید می‌ کنند. در یک تحقیق که بر روی دوگانگی های همسان انجام گرفت مشخص شد که قرارگیری در معرض نور خورشید خیلی بیشتر از ژنتیک اهمیت دارد. دو گانگی های که زمان قرارگیری خود در معرض آفتاب را کاهش دادند، بسیار کمتر از همتایان خود دچار چین‌ و چروک شده و پوست جوان‌ تر و شاداب‌ تر داشتند.

استفاده از کرم های ضد آفتاب: اگر لازم است که در روزهای آفتابی بیرون بروید، حتماً از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده کنید. کرم‌ های ضد آفتاب از شما دربرابر سرطان پوست محافظت کرده و در عین حال از ایجاد چین ‌و چروک نیز جلوگیری می‌کند.

سگرت نکشیدن: تحقیقات مختلفی نشان می ‌دهند که کشیدن سگرت پیر شدن پوست را تسریع می‌کند که بیشتر آن به خاطر تولید آنزیمی است که کلاژن و الاستین ـ ترکیبات مهم پوست ـ را از بین می‌برد. در یک تحقیق که بر روی دوگانگی ها انجام گرفت مشخص شد که برادر و خواهرهایی که سگرت می‌ کشیدند پوست‌ های چروک‌ تری نسبت به آنها که سگرت نمی‌ کشیدند، داشتند.

خواب کافی داشته باشید: وقتی به ‌اندازه کافی نخوابید، بدن کورتیزول اضافی ترشح میکند. کورتیزول هورمونی است که سلول‌ های پوستی را تجزیه می‌ کند. پس به اندازه کافی استراحت کنید تا هورمون رشد بیشتری تولید کنید این عمل کمک می ‌کند تا پوست تان ضخامت و قابلیت ارتجاعی بیشتری داشته و کمتر دچار چین‌ و چروک شود.

به پشت بخوابید: آکادمی پوست در امریکا هشدار می‌ دهد که خوابیدن در حالت و وضعیت‌ های خاص، خطوط خواب روی سطح پوست ایجاد می‌کند که وقتی بیدار می‌ شوید هم از بین نمی‌ روند. خوابیدن به پهلو، ایجاد چین ‌و چروک روی صورت را افزایش می‌دهد، در حالیکه خوابیدن روی شکم چین‌ های پیشانی را، پس برای کاهش ایجاد چین ‌و چروک روی صورت، بهتر است به پشت بخوابید.

چشم های تان را جمع نکنید: حرکات تکراری صورت مثل جمع کردن چشم‌ها، از عضلات صورت استفاده بیش از حد می‌ کند و این مساله در آخر به چین ‌و چروک تبدیل می‌ شوند. همچنین بهتر است از عینک‌ های آفتابی استفاده  کنید. عینک آفتابی از پوست دور چشم شما محافظت می‌ کند تا آفتاب به آن آسیب نزند.

از شستن بیش از حد صورت خود داری کنید: آب بیشتر، روغن ‌های طبیعی پوست و رطوبت آن را که در برابر چین‌ و چروک‌ ها محاظفت می ‌کند،از بین می‌ برد. اگر بیش از اندازه صورت تان را بشویید، این محافظت طبیعی نیز کاهش می ‌یابد. علاوه ‌براین، اگر صابون تان حاوی مرطوب ‌کننده نیست، باید به جای آن از پاک‌ کننده ‌ها استفاده کنید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?