زعفران و خواص آن

زعفران قیمتی‌ترین گیاه جهان  بوده و به عنوان ادویهٔ طلایی یاد می‌شود.  زعفران دارای طعم، رنگ، عطر خوبی بوده و بیش از 150 ترکیب آنتی اکسیدانی از جمله کاروتنوئیدها، سافرانال، کروکین، کروکتین، پیکرکروکین، فوکوس و کروک دارد. همچنین زعفران غنی از ویتامین A، اسید فولیک، مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیوم، روی، منیزیم، ریبوفلاوین و تیامین می باشد. گل زعفران معمولا در فصل خزان رشد می کند و در اندازه های 25 تا 30 میلی متر یافت میشود. امروزه زعفران در ایران، اسپانیا، مدیترانه شرقی و آسیای جنوب شرقی وافغانستان کشت میشود اما خوشبختانه زعفران کشور ما از میان ۳۰۰ گونه‌ٔ زعفران از کشورهای مختلف، سه بار پیاپی طی سه سال به عنوان بهترین زعفران دنیا از سوی انستیتوت جهانی ذایقه و کیفیت انتخاب شده است.

 گفته می‌شود هر کیلو زعفران در کشور ما در حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد. قیمت جهانی برای یک کیلو زعفران افغانستان دو هزار دالر و تقاضا برای این زعفران در بازارهای جهانی رو به افزایش است .این بود معلومات چند در بارهٔ ارزش زعفران. حالا جا دارد در رابطه به فواید آن بپرداریم:

روشن کنندهٔ جلد: زعفران بهترین روشن کنندهٔ جلد به شمار میر‌ود از اینر‌و در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی به ویژه در صابون های گرانبها از زعفران استفاده میکنند. علاوه برآن به طور طبیعی میتوانید از زعفران برای روشن ساختن جلد تان استفاده کنید و آن طوری که مقداری پودر زعفران را با 3 قاشق چایخوری شیر ترکیب کنید و آن را بر روی صورت بمالید و به آرامی ماساژ دهید بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

از بین بردن لکه های آفتاب سوختگی: اگر از اثر قرار گرفتن مداوم در زیر آفتاب جلد تان رنگ تیره را به خود گرفته است نگران نباشید  در عوض مقداری زعفران را به مدت یک شب در شیر پر چرب تر کنید ، بعد از این مدت با انگشت آن را به پوست  تیره  شده تان بزنید. این ترکیب به طرز موثری لکه های آفتاب سوختگی  را از بین می‌برد و همچنین درخشندگی را به پوست باز می‌گرداند.

تقویت مو: زعفران از ریزش مو جلوگیری کرده و مو ها را تقویت می بخشد.

از بین بردن بخار های صورت:  برای از بین بردن آکنه ها ( بخار )  مقداری پودر زعفران را با 6-7 برگ ریحان خوب بکوبید، خمیر به دست آمده را بر روی صورت بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید .در اخیر باید گفت که فواید زعفران تنها به این چند نکته خلاصه نمی شود بل فواید بیشمار دیگری نیز دارد که از حوصله این متن خارج است.


نوشته از: مطواع 

How
You Feel
In Kabul?