زکات فطریه چیست و چه زمانی باید پرداخته شود

 

در این متن در پیوند به زکات فطریه فضلیت آن و اینکه چه مبلغی و در چه زمانی باید پرداخته شود معلومات ارائه خواهیم کرد با ما همراه باشید.

فطریه چیست؟ به زکاتی گفته می شود که هر مسلمان در اخیر ماه مبارک رمضان برای خود و هر کسی که تحت تکفل او قرار دارد، مبلغ معینی را به عنوان زکات برای مستمندان بپردازد.

زکات فطریه چه زمانی باید پرداخته شود؟ این زکات قسمی که از نامش پیداست در عید فطر پرداخته می شود و زمان مشخص آن ازغروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید می باشد. اگر در این محدوده زمانی فقیری یافت نشود می‌توان مبلغ را کنار گذاشت و بعداً پرداخت نمود.

مقدار مبلغ این زکات چه اندازه است؟ مقدار آن معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم (برای کسانی که بیشتر نان می‌خورند یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند اینها باشد.

پرداخت این زکات بالای چه کسانی واجب است؟ بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است تا برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره بپردازد.

اهمیت زکات فطریه: ارزش این زکات را این حدیث مبارک بیان می‌کند چنانچه امام صادق می‌فرماید:

إنّ مِن تَمامِ الصَّومِ إعطاءَالزَّکاهِ ـ یعنی الفِطرَهَ ـ کما أنَّ الصَّلاهَ علی النبِیّ صلی الله علیه و آله مِن تَمامِ الصّلاهِ ، لأ نّه مَن صامَ ولَم یُؤَدِّ الزَّکاهَ فلا صَومَ لَهُ إذا تَرَکَها مُتَعَمِّدا . امام صادق علیه السلام : تمامیت روزه ، به دادن زکات (فطریه) است ، همچنان که تمامیت نماز به صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد ؛ زیرا اگر کسی روزه بگیرد و زکات فطره را عمدا ندهد از روزه بی بهره است .

فضیلت های زکات فطریه: پرداخت این زکات دارای این فضیلت ها است:

۱)زکات فطره مکمل و تمام کننده روزه است؛ همان گونه که درود و صلوات بر پیامبر اسلام ‏صلى الله علیه وآله مکمل و تمام کننده نماز است.

2) باعث قبولى روزه ماه مبارک رمضان مى‏گردد.

3) موجب حفظ انسان از مرگ در آن سال مى‏شود.

4) باعث سلامتى جسم و پاکسازى روح از رزایل اخلاقى است. در روایتى در تفسیر آیه شریفه «قد افلح من زکیها» آمده است: منظور از تزکیه زکات فطره است.

5) مکمل و تمام کننده زکات مال است‏.

پس هموطنان عزیز زکات فطریهٔ تان را به افراد مستمند بپردازید و با پرداخت آن روزهٔ تان را مکمل سازید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?