زیباترین لباس های سنتی جهان

هر کشور مذهب، فرهنگ و رسم و رواج خاص خود را دارد و همین تفاوت ها است که در شیوه زندگی آنها نیز تفاوت ایجاد می کند. هر شهر یا کشوری لباس های سنتی خاص خود را دارد. لباس های سنتی با لباس هایی که مردم در طول روز به تن می کنند، متفاوت است. در واقع مردم لباس های سنتی خود را تنها در مراسم به خصوصی چون جشن عروسی یا فستیوال ها می پوشند. در این مطلب زیباترین لباس های سنتی جهان را به معرفی می گیریم.

 کیمونو: لباس سنتی ژاپن است، جامه یی سرتاسری دارای آستین‌های بلند و گشاد که تا ساق پا را میپوشاند و از رنگ های شاد و براق تشکیل شده است. امروزه، بیشتر زنان کیمونو را در موقعیت‌های اجتماعی خاص می پوشند. البته عده یی از زنان و حتی مردان مسن از کیمونو به عنوان لباس روزانه خود استفاده می‌کنند اما استفاده اصلی این لباس سنتی در مراسم چای ژاپنی و عروسی است. شکل کلی کیمونوی مردانه و زنانه در طی سالیان دراز بدون تغییری عمده باقی ‌مانده و اصالت خود را حفظ کرده‌ است. کیمونو به معنی ادب و احترام می باشد. 

هانبوک: لباس سنتی کوریایی است که در دوران باستان بر تن خانواده های سلطنتی و اشراف زاده ها بود. نه تنها زنان بلکه مردان نیز آن را به تن می کنند. این لباس شامل یک دامن بلند، بلوز و یک ژاکت است که البته مردان در پوشش خود، شلوار را نیز به آن اضافه می کنند. هانبوک را از روی سبک خطوط ساده، رنگ آمیزی شاد و نداشتن جیب تشخیص می دهند. این مدل لباس‌ در جشن‌های رسمی یا نیمه رسمی مورد استفاده قرار میگیرد.

چونگسام: لباس سنتی چین که به چونگسام در چین و کیپاو در ماندارین شهرت دارد، در دوران باستان بر تن خانواده های سلطنتی بود. این لباس از ابریشم مرغوب تهیه شده و تنها در مراسم عروسی و مراسم خاص مانند فستیوال ها توسط زنان پوشیده می شود. 

باروت سایا: لباس سنتی مردمان فیلیپین به باروت سایا شهرت دارد که شامل یک بلوز بدون یقه با آستین های مدل پروانه یی و دامن می باشد که با زیور آلات اروپایی تزیین شده است. این لباس هم توسط افراد طبقه بالای جامعه و هم توسط طبقات متوسط و پایین مورد استفاده قرار می گیرد، با این تفاوت که طبقات بالا از پارچه های مرغوب تر و تزیینات بیشتر استفاده می کنند.

بوناد: نام لباس سنتی مردم نروژ است که هم توسط مردان و هم زنان مورد استفاده قرار می گیرد. این لباس شامل یک پیراهن بلند و نسبتاً گشاد است که با پارچه ها و طرح های مختلف تزیین شده است. طرح های این لباس نیز از طرح های سنتی و قومی مردم آن منطقه گرفته شده است. بوناد را در مراسم عروسی، کلیسا، فستیوال ها و دیگر جشن های رسمی به تن می کنند.

آوادای: در مراسمی چون جشن عروسی، فستیوال ها و موقعیت های خاص، مردم ویتنام لباس سنتی یی با نام آودای به تن می کنند. آودای به معنی زیبایی و سادگی است. این مدل لباس شامل یک پیراهن بلند با رنگ های شاد و روشن است که به همراه با کلاه بزرگ، چپلی و بوت های چرمی پوشیده می شود.

ساری: نواری از پارچه دوخته نشده است که بین ۴ تا ۹ متر طول دارد و به شیوه‌های گوناگون دور بدن پیچیده می‌شود. این پوشاک در هند، بنگلادش، نیپال، سری‌لانکا، بوتان و مالزی محبوب می‌ باشد. ساری انواع مختلفی دارد و به عنوان یک لباس رسمی در مهمانی های مجلل پوشیده می شود. 

ساردینیا: لباس سنتی مردم ایتالیاست که به خوبی فرهنگ این کشور را در خود منعکس کرده است. اگر چه مناطق مختلف این کشور، هر کدام مدل های خاص خود را دارند اما برخی از ویژگی های این لباس در تمام آنها مشترک است: روسری، کلاه، بلوز، دامن دراز و کرتی که اغلب گلدوزی شده است. زیباترین ساردینیا متعلق به منطقه یی به نام نیورو است.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?