صبحانه مهمترین وعده غذایی

مصروفیت های زنده گی مدرن امروز باعث شده است که همیشه وقت کم بیاریم. در این میان خیلی ها برای جبران کمبود وقت قید صبحانه را می زنند و احتمالاً با نوشیدن یک چای از خانه بیرون می روند. اما باید بدانید که صبحانه مهمترین وعده یی غذایی روز است و چشم پوشی از آن در طولانی مدت آسیب های جدی به سلامت ما می زند. بسیاری برای خوردن صبحانه اشتها نمی داشته باشند؛ برای این که برای صبحانه اشتها بیشتری داشته باشید شام تان را زودتر صرف کنید و از غذا های سنگین و چرپ در هنگام شام خوداری کنید. برای صبحانه خوردن وقت خاصی در نظر بگیرید و برای این کار زودتر از خواب بیدار شوید و بهتر است در عرض یک ساعت بعد از بیدار شدن از خوب صبحانه بخورید. سعی کنید این وعده غذایی را حذف نکنید زیرا تحقیقات که در سال های اخیر انجام شده است, تاثیرات منفی حذف این وعده غذایی را نشان می دهد. افزایش وزن, ناهماهنگی در ترشح هورمون ها, ضعف حافظه و خلق و خوی بد فقط تعدادی عوارضی هستند که در طول زمان ایجاد خواهد کرد.

اختلال در عملکرد مغز: قسمی که می دانیم تغذیه نامناسب روی رشد ذهنی کودکان و نوجوانان تاثیر منفی می گذارد. تحقیقات نشان داده کودکانی که صبحانه نمی خورند در مکتب احساس خستگی بیشتری کرده و نمی توانند به درستی تمرکز داشته باشند. به طور کلی نتایج این تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف منظم صبحانه باعث افزایش قدرت حل مسایل, بهبود یادگیری و به خاطر سپردن بهتر می شود.

ابتلا به چاقی: بعضی ها تصور می کنند که با صرف نظر کردن از این وعده غذایی, کالری کمتری دریافت کرده و زود لاغر می شوند اما آن ها اشتباه می کنند چون بنا به مطالعات افرادی که قید صبحانه را می زنند بیشتر در معرض چاقی قرار می گیرند. حذف صبحانه زمان گرسنگی از شب گذشته را افزایش می دهد, میزان قند خون پایین آمده ترشح انسولین با مشکل مواجه می شود زمانی که انسولین زیاد شود اسید های چرب بیشتری ذخیره بدن خواهد شد.

احساس گرسنگی دایم: یکی از دلایل ضعف کردن و احساس گرسنگی مداوم, عدم مصرف صبحانه است. افرادی که روز خود را با مصرف صبحانه آغاز می کنند وزن کمتری دارند و کمتر گرسنه می شوند؛ اما زمانیکه روز خود را بدون صبحانه آغاز می کنید معده تان سیگنال هایی به مغز فرستاده و اعلام خالی بودن می کند و در نتیجه از همان آغاز روز حس گرسنگی در بدن تان شکل گرفته و باقی می ماند.

کاهش جذب مواد مغذی: صبحانه اولین وعده غذایی برای تامین مواد مغذی بدن است. افرادی که به صبحانه شان اهمیت می دهند کلسیم, فیبر, آهن و ویتامین های بیشتری دریافت می کنند. اگر از خوردن صبحانه بگذرید خودتان را از تغذیه سالم محروم خواهید کرد.

احساس خستگی: بدن از زمانی که بیدار شده و آماده فعالیت می شود نیاز به کالری دارد تا انرژی خود را تامین کند. در واقع بدن بدون انرژی لازم در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل خواهد شد. زمانی که بدن انرژی کافی را دریافت نمی کند مجبور می شود به انرژی های که به صورت گلوکز در بدن ذخیره شده است, مراجعه کند و همین کار باعث خستگی و سستی آن می شود. صرف نطر کردن از صبحانه باعث می شود سطح انرژی بدن پایین آمده و میزان فعالیت های جسمی نیز کاهش پیدا کند.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?