عادت های بد اجتماعی

همه ما عادت های بدی داریم که دوست شان نداریم، اما این عادت ها را ناآگاهانه انجام می دهیم. نخستین قدم برای از بین بردن این نوع رفتار، یافتن آگاهی در مورد آن ها و پی بردن به اشتباه است. سپس جایگزین کردن این عادات با رفتار های دیگر است. سرانجام این رفتار بد به یک عادت خوب تبدیل می شود.

بلند حرف زدن: باید بداینم که اکثر افراد مشکل شنوایی ندارند و نیاز به بلند صحبت کردن نیست تا حرف های مان شنیده شود. پس کوشش کنیم در همه جا با صدای آرام صحبت کنیم، مگر این که طرف مقابل از ما بخواهد که بلندتر صحبت کنیم.

حرف زدن با دهان پر: این کار خلاف ادب است و نشانه این است که باید کمی آداب غذا خوردن را مراعت نمود غذایتان را جویده، قورت دهید و بعد حرف بزنید. اگر از شما سوالی پرسیده می‌شود، با اشاره نشان دهید که بعد از قورت دادن غذای تان پاسخ خواهید داد. عجله نکنید، طرف مقابل می‌تواند منتظر بماند.

قطع کردن حرف دیگران: بعضی اوقات پیش می آید که برای گفتن حرفی عجله دارید و یا این که  تصور می‌کنید تنها راه برای زدن حرفتان این است که حرف آدم مقابل را قطع کنید، اما این کار اصلاً درست نیست. صبر کنید تا طرف ‌مقابل صحبت خود را تمام کند، بعد شما حرف بزنید.

استفاده بی اندازه از تلفن: تلفن‌همراه وسیله بسیار مفیدی است اما نباید جایگزین تماس‌ های فردی شود. اگر شما هم جز آندسته از افراد هستید که به تلفن همراه تان همیشه مصروف هستید، پس از این که دوستان تان از شما ناراحت شوند و یا کم‌کم از شما دور شوند، ناراحت نشوید.

مداخله به موضوعات شخصی افراد: هرچقدر هم که به یک نفر نزدیک و صمیمی باشید، باید به حریم‌ شخصی او احترام بگذارید. هیچکس دوست ندارد به موضوعات شخصی مداخله و یا بی‌ احترامی شود.

طعنه و توهین: هر زمان احساس کردید که می‌خواهید به کسی حرف طعنه ‌دار بزنید، زبان تان را نگه دارید. یاد تان باشد اگر نمی‌ توانید به دیگران حرف‌های خوب بزنید، بهتر است هیج حرفی نزنید.

انداختن زباله روی زمین: بعضی ها بعد از خوردن خوراکی ها یا نوشیدنی ها زباله های آن را روی زمین می اندازند که این کار واقعاً زشت و ناپسند است. بعد از تمام کردن خوراکی یا نوشیدنی ‌تان، به دنبال سطل زباله  بگردید. ریختن زباله روی زمین بسیار کار زشتی است و باعث می‌شود فرد دیگری برای تمیز کردن خرابکاری شما به زحمت بیفتد.

پوشیدن لباس نامناسب: هر مکان، نیازمند یک نوع خاص از لباس پوشیدن است؛ چه کار، مکتب، دانشگاه، مکان‌های مذهبی، ورزش و هر محل دیگر. قبل از اینکه بخواهید جایی بروید، کمی دقت کنید که برای آن چطور باید لباس بپوشید.

خندیدن بالای دیگران: وقتی اتفاق بدی برای کسی می‌افتد، هرچقدر هم که خنده‌دار باشد، باید میل خود به خندیدن را سرکوب کنید. یاد تان باشد اگر آن اتفاق برای آن فرد خنده‌دار نباشد، خندیدن به آن کلاً خارج از ادب است.

زیاد خوردن در مهمانی ها: اگر به مراسمی رسمی یا یک مهمانی خصوصی دعوت می شوید حتما یاد تان باشد که با وجود غذاهای خوشمزه و گرسنگی، در مصرف غذاها زیاده روی و شتاب نکنید و همیشه حد اعتدال را رعایت کنید.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?