علت سفید شدن زود‌رس موها و جلوگیری از آن

سفید شدن مو به علت توقف ساخت رنگدانه های مو است.وجود پراکسید هیدروژن در غدد مو نیز یکی از عوامل سفید شدن موها در انسان است. پراکسید هیدروژن مادهٔ ارزان قیمت برای بیرنگ کردن موهاست. افراد سفید پوست معمولا در اواخر دهه ۲۰ سالگی خود اولین موهای سفید را روی سر خود می بینند. علاوه بر آن عوامل دیگری مبنی بر سفید شدن مو وجود دارد:

 عامل ارثی: یکی از عوامل سفید شدن زود‌رس مو ها عامل ارثی است یعنی پدر و مادر تان این مشکل را داشته اند و سپس برای شما سرایت نموده است. تحقیقات نشان داده ژن هایی وجود دارد که خاکستری شدن موها را تسریع می کند. خاکستری شدن موها از طرف ژن های هر دو خانواده ( پدری و مادری) می آید.

آلودگی محیط: عامل دیگر این معضل را آلودگی هوا شکل می دهد چون مواد شیمیایی موجود در هوا، رادیکال های آزاد را افزایش می دهند، تولید ملانین آسیب می بیند و سفید شدن موهای سر تسریع می شود. وقتی آسیب به سطح فولیکول های مو می رسد بیشترین تغییر ایجاد می شود که یکی از آنها همین سفید شدن مو است.

قرار گرفتن در معرض دود سگرت: دود سگرت قادر به سفید سازی زودهنگام مو های شما می تواند باشد. تحقیقی در سال 2013 نشان داد افرادی که سگرت می کشند 2.5 برابر بیشتر از غیر سگرتی ها در خطر سفید شدن موها قرار دارند. دلیل این اتفاق حجم فراوان رادیکال های آزاد است که با سگرت کشیدن وارد بدن می شوند.

استرس بیش از حد: افرادی که بیش از حد استرسی هستند پیش از وقت موهای شان سفید می‌شود. استرس باعث تغییر مسیر ژنتیک می شود، این یعنی اگر قرار نباشد به این زودی ها موهایتان سفید شود، استرس می تواند کاری کند که موها خیلی سریعتر سفید و خاکستری شوند.

راه های جلوگیری از سفید شدن زود‌رس مو ها:

استرس تان را کاهش دهید: شما باید راه های را برای کاهش استرس تان پیدا بکنید یکی از این راه ها،مواردی مانند یوگا، مدیتیشن و تمرین تمدد اعصاب میباشد این موارد را جدی بگیرید و در برنامه روزانه خود اجرایشان کنید.

دوری از دود سگرت: اگر خود تان از سگرت استفاده می‌کنید این عادت را ترک کنید و یا کسی در خانه سگرتی است ، در هر حالت خود تان را از معرض دود سگرت دور نگه دارید.

از کیله استفاده کنید: کیله شامل مقادیر زیادی از آهن است. این میوه سرشار از آهن و ویتامین -B1 تیامین B2،ریبوفلاوین،  B3 نیاسین است که برای تقویت فولیکول های مو و رشد موها در پوست سر بسیار ضروری هستند. مخلوطی از کیله و آبلیمو و عسل یک معجون عالی برای رشد و تغذیه موهاست. این مخلوط را 2 الی 3 بار درهفته مصرف کنید تا تفاوت را احساس کنید.

آبلیمو: آب لیمو برای انواع مشکلات مو راه حلی بسیار مناسب است. آب پیاز و لیمو می تواند در عرض یک ماه موهای جدید را جایگزین موهای سفید کند.

رژیم غذایی  کامل: یک رژیم غذایی سالم تضمینی برای کارکرد صحیح بدن شما است. بنابراین با یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد معدنی می توانید مطمئن باشید که بدن شما مواد مورد نیاز را برای حفظ سلامتی در اختیار دارد. حبوبات و غلات، سبزیجات تازه، میوه های زرد، منابع غنی از آهن و ویتامین A، ماست و مواد غذایی دیگر از جمله این مواد هستند. علاوه بر آن هر صبح یک گیلاس شیر با پنج عدد خرما مصرف کنید تا از سفید شدن مو های تان به خوبی جلوگیری شود.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?