علت ناخن جویدن و درمان آن

شاید متوجه شده باشید برخی از افراد در مواقع مختلف چون تلویزیون دیدن، درس خواند یا در موقعیت های دیگر به گونهٔ آگاهانه و ناآگاهانه ناخن های شانرا می‌جویند. آیا این حالت ناشی از بیماری های روانی است یا خیر؟ جدیدت این بیماری تا چه حد است آیا درمان می‌شود یا نه اگر درمان می‌شود چگونه؟ برای دریافت پاسخ این پرسش ها متن را تا پایان بخوانید.

من همدرسی داشتم که همواره ناخن هایش را می‌جوید جدیدت این عملش تا حدی بود که به داکتر مراجعه نموده بود داکتر توصیه کرده بود تا ناخن هایش را لاک بزند و به جای جویدن آن لاک را بجود تا از این رهگذر ناخن هایش کمتر آسیب دیده و بدشکل نگردد. روزی به یادم است که از لاک سرخ رنگ روی ناخن هایش استفاده کرده بود و ناآگاهانه در حالیکه متوجه درس بود ناخن هایش را می جوید لاک ها همه پوسیده شده بودند و در اطراف دهنش چسپیده بودند ما متوجه ریزه های لاک اطراف دهنش شدیم و متوجه اش ساختیم تا ریزه های آن را پاک کند. همه ما به این اندیشه بودیم که همدرسی ما مشکل روانی دارد. این مسأله مرا وادار ساخت تا در این رابطه تحقیق کنم در نهایت دانستم که این عمل ناشی از اضطراب و مشکل روانی نیست بل مطالعات جدید حاکی از آن است که این رفتارها ریشه در کمال گرایی فرد دارد. کمال گرایی باوریست که در آن باید تمام کارها را به شیوه‌ای وسواسی کامل انجام داد در غیر از آن، مورد قبول نیست. این افراد همیشه دنبال بهترین ها هستند همیشه ترس درونی از اشتباه کردن دارند معمولا از لحظات شان لذت نمی برند یا در گذشته هستند و یا هم در آینده. عصبانیت شدید و خشم نابهنگام دارند. این عوامل باعث می‌شود تا ناخن هایشان را بجوند. این عوامل دقیقا با همان همدرس مان مطابقت دارد او هم همیشه در خشم است. با یک نوع ترسی که خودش هم نمی داند دست و پنجه نرم می‌کند هرگاهی که در درسها سهمش کمرنگ می‌باشد ناراحت می‌شود و مدوام شکایت می‌کند این اعمال ناشی از کمالگرایی است. به هر صورت حالا که عامل این عمل را دانستیم راه حل چیست؟ چگونه می توان از این معضل رهایی یافت؟

راههای درمان:

۱ ـ از لاک ناخن استفاده کنید معمولا رنگی را انتخاب کنید که دوست ندارید پاک کنید با این عمل از ناخن جویدن تان کاسته شده و یا هم اگر بجوید به جای ناخن ، لاک صدمه می بیند. بسیاری از لاکها در دوا خانه ها پیدا می‌شود که سمی نیستند اما طعم تلخی را به همراه دارند با استفاده از این مواد نمی توانید ناخن های تان را بجوید چون طعم تلخ این مواد شما را از جویدن ناخن های تان باز می‌دارد.

۲ ـ دستهای تان را مصروف نگه دارید اصلا فرصت ندهید که که بیکار باشد اگر در صنف هستید با قلم دستان را مصروف کنید اگر در راه یا موتر هستید ، با کلید مصروف نگه دارید.

۳ ـ تغذیهٔ سالم داشته باشید همیشه از مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم استفاده کنید چون در ترمیم ناخن ها نقش عمده دارد مثلا تخم مرغ ، سویا ، غلات ، سیب ، انگور ، سیر ، پیاز ، بادرنگ … و غیره.

۴ ـ اگر جدیت عمل جویدن بیش از حد بود برای جلوگیری از آن دستکش بپوشید به ویژه در فصل زمستان حتما از دستکش برای جلوگیری از عمل ناخن جویدن استفاده کنید.

۵ ـ ناخن های تان را همراه با چسپ ببندید اما از طرف شب چسپ ها را از ناخن های تان دور بسازید  تا پوست فرصت نفس کشیدن را پیدا کند.

۶ ـ ناخن های تان را کوتاه نگه دارید به مجردی که ناخن ها برسد و دراز شود، فرصت برای جویدن آن مهیا می‌شود پس بکوشید ناخن های تان را کوتاه کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

 

How
You Feel
In Kabul?