عوارض استفاده از نوشابه های گاز دار

امروزه استفاده از نوشابه های گازدار در میان مردم ما به یک نوع عادت مبدل گشته است بی خبر از اینکه استفادهٔ مدوام از این نوشابه ها، عوارض جبران ناپذیری را در قبال دارد. مطمینأ با دانستن عوارض ناگوار نوشابه های گاز‌دار حد اقل استفادهٔ آن را کاهش خواهید داد:

باعث فشار خون بالا می شود: بررسی‌ های محققان انگلیسی و آمریکایی نشان می ‌دهد به ازای هر قوطی نوشابه شکردار که در روز مصرف شده باشد، فشار خون به ‌طور منظم بالاتر می ‌رود. همچنان تحقیقاتی که روی افراد انجام شده نشان داده است که نوشیدن بیش از 355 میلی لیتر آب میوهٔ شکردار یا نوشابهٔ گازدار در روز می ‌تواند توازن فشارخون را به هم بزند.

باعث پوکی استخوان می‌شود: نوشابه ‌ها علاوه بر قند زیاد، دارای املاح فسفات هستند که در جذب کلسیم غذا ایجاد اختلال می ‌کند و نهایتا مصرف مداوم نوشابه ‌های گازدار کمبود کلسیم و به دنبال آن پوکی استخوان را به دنبال دارد. پوکی استخوان موجب شکستگی ‌های خود به خود استخوان می‌‌شود.

سبب چاقی می‌گردد: این نوشابه ها فاقد هر نوع مواد تغذیه یی بوده و بخاطر بالا بودن میزان قند بالایش سبب چاقی می‌شود.

بیماری های قلبی: یک پژوهش جدید نشان می‌دهد افرادی که مقادیر زیادی مواد غذایی و نوشابه‌های حاوی فروکتوز مصرف می‌کنند، به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت دچار می‌شوند. این پژوهشگران درعین‌حال افزودند که منظور آن‌ها فروکتوز طبیعی موجود در میوه‌ها نیست بلکه منظور شربت ذرت مملو از ماده فروکتوز است. فروکتوز قند طبیعی است که در میوه‌ها، عسل و برخی شیره‌ها یافت می‌شود و برای شیرین کردن بسیاری از غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‌ها استفاده می‌ شود.

تاثیر ناگوار روی کلیه ها: بیماری کلیوی  یک بیماری موذی است که طی سال‌ها به آرامی تکامل پیدا می‌کند استفادهٔ نوشابه های گاز‌دار تاثیر ناگواری روی کلیه ها دارد. از خطرهای نوشابه محتوای اسید فسفریک آن است؛ این ماده که در نوشابه یافت می‌شود دارای طعم و مزه ترش است؛ اسید فسفریک یک مانع در عملکرد کلیه است و موجب ترویج سنگ کلیه می‌شود. لذا برای بیمارانی که از درد کلیه( گرده) شکایت دارند توصیه می شود که از این نوشابه ها استفاده نکنند.

تأثیر روی پوست: مصرف روزانه نوشابه روی پوست، مانند استعمال سیگار است و باعث خشکی پوست افزایش چین و چروک، تسریع روند پیری پوست شده و همچنین عوارضی چون التهاب پوست  را در قبال دارد.

پوسیدگی دندانها: تمام نوشابه هاي گازدار خاصيت اســيدی داشته و سبب فرسايش مينای دندانها می‌گردند.همچنين ميزان قند بالای اين گـونه مـحــصولات پوسيدگی دندانها را تسريع مي كنند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?