عوارض خالکوبی

امروزه خالکوبی و تتو به عنوان نوعی زیبایی بین مردم و جوانان رواج پیدا کرده است و بسیاری از آدم های معروف یا معمولی را می بینیم که روی بدن خود خالکوبی انجام داده اند. خالکوبی روزگاری تنها مخصوص طبقه خاصی بود که مردم دید چندان مثبتی نسبت به آن ها نداشتند، اما امروز به عنوان نوعی زیبایی و فیشن بین مردم رواج پیدا  کرده است. با توجه به آماری که ارایه شده است، خالکوبی روی بدن روز به روز در حال افزایش است، طبق تحقیقاتی که در سال 2012 صورت گرفته است 36 درصد افرادی که تتو می زنند در سن 18 تا 25 سال هستند، اما افرادی با سن 26 تا 40 سال، 40 درصد آمار کل خالکوبی ها را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که افرادی که در سال های ۱۹۷۷ تا 1994 متولد شده اند دربین شان تقریباً 70 درصد دارای دو یا سه خالکوبی هست که در ظاهر چندان مشخص نیست. در این اواخر این پدیده بین جوانان افغان نیز تا جایی راه پیدا کرده و بسیاری از جوانان افغان دوست دارند که بر بدن شان خالکوبی یا تتو داشته باشند. هر چند خالکوبی در افغانستان پدیده جدید نیست، قبل از این نیز شماری از مردم بخصوص ده نشینان از نوعی خالکوبی خاص در صورت و دست های شان استفاده می کرند، اما در این اواخر خالکوبی به گونه مسلکی و هنری در افغانستان رایج گردیده است با این تفاوت که در سابق  بیشتر زن ها علاقمند این خالکوبی بودند اما امروز بیشتر بین مردها رایج است. این خالکوبی عوارض و معایب زیادی دارد که اگر بدانید شاید هرگز سراغ این کار نروید.    

 دایمی بودن: یکی از بزرگترین عیب های خالکوبی دایمی بودن آن روی بدن است. به یاد داشته باشید باشید شانسی برای از بین بردن خالکوبی ندارید، مگر این که به پوست تان آسیب بزنید و با هزینه زیادتر لیزر و یا جراحی کنید. بعضی ها برای این که شخصی را دوست دارند، اسمش را خالکوبی می کنند آیا این افراد مطمین هستند که آن شخص تا آخر عمر همراه شان  باشد و یا از این کار خود پشیمان نمی شوند.

پشیمان شدن: بزرگترین مشکلی که بعد از انجام تتو رخ می دهد، حس پشیمانی است. گاهی فرد بعد از گذشت مدتی تصور می کند که این تتو دیگر زیبا نیست و می خواهد از شر آن خلاص شود، اما همین خلاصی مساوی است با بروز مشکلات فراوان مانند: ایجاد آلرژی، ابتلا به انواع عفونت ها، عوارض پوستی و واکنش های دیگر.  

بد نام  شدن در جامعه: در جامعه ما افرادی که خالکوبی می کنند نمادی از انسان های خلاف کار و افراد سرکش است. از این رو مردم معتقدند کسانی از تتو استفاده می کنند که دارای مشکل اخلاقی، جسمی و روحی می باشند، از این رو نسبت به این اشخاص بد بین هستند.   

ایجاد آلرژی: این آلرژی با علامتی مثل سرخ شدن و خارش خود را نشان می دهد، گاهی نیز سال ها بعد از انجام خالکوبی، پوست دچار التهاب و سرخی در ناحیه تتو می شود که به این واکنش اصطلاحاً واکنش جسم خارجی گفته می شود. در صورت مشاهده این عوارض باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.

ابتلا به عفونت ها: اولین هدیه یی خالکوبی برای افراد به ارمغان می آورد، آسیب پذیری بدن در برابر انواع و اقسام عفونت است.  گاهی به دلیل عدم رعایت مسایل بهداشتی و استفاده از سوزن های آلوده خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های عفونی مثل ایدز، انواع هپاتیت و حتی بیماری سل و جزام افزایش پیدا می کند.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?