عوامل ضعیف شدن مو در خانم ها

چه نوع موها را در جمع موهای ضعیف می توان به حساب آورد؟  در پاسخ باید گفت ، مو هایی که از حد معمولی بیشتر بریزد، مو های خشک و بی جان، مو هایی که هیچ شکلی را به خودش نمی گیرد از جمله مو های ضعیف  به حساب می آید. باید گفت که نازک بودن و ضعیف بودن مو ها بی دلیل نیست و عواملی را در پی دارد در این متن عوامل بی جان بودن موها را تا حد توان ریشه یابی می کنیم در ضمن چند راه حل را نیز پیشنهاد خواهیم نمود:

عامل ارثی یا ژنتیکی: ژن ها بزرگترین فکتور تاثیر گزار روی طول و ضخامت موها است. چه شما دارای موهای ضعیف ، نازک و شکننده باشید و چه موهای مناسب ، جلا دار و مقاوم داشته باشید ، همه و همه بر می گردد به ساختار ژنتیکی که از والدین تان به ارث برده اید.

استفاده از مواد کیمیاوی: پروسه های کیمیاوی درساختار مو از قبیل ، رنگ کردن ، شکل مو را تغییر دادن… و غیره، ساختار اصلی مو (cuticles) موهای تان را ضعیف می سازد. Cuticles به لایه بیرونی یا پوشش مو گفته می شود که منحیث محافظ در مو ها کار میکند زمانی که این بخشی از موها صدمه ببیند ، موها مقاومتش را از دست میدهد و سبب ریزش آن میگردد.

داغ ساختن مو ها به عوامل مختلف: وقتی برای شکل دادن یا صاف ساختن مو ها از وسایل داغ کننده از جمله اُتوی مو به طور مداوم استفاده میکنید به طور حتمی موهای تان را دچار ضعف میسازید زیرا با این کار لایهٔ بیرونی مو ها از بین میرود . همچنان شاوری که بیش از حد گرم باشد نیز تأثیر ناگواری روی مو ها دارد زیرا گرمای بیش ازحد آب، cuticles موهای تان را از بین میبرد و رطوبت فراوان را داخل لایه های مو میگرداند. وقتی لایه های بیرونی مو از بین برود و با آب داغ شسته شود ، مو مقاومتش را از دست میدهد.

کمبود پروتین: پروتین ها از جمله بهترین بازسازنده های مو میباشند هرگاه موها درمعرض کمبود پروتین ها قرار بگیرند، ضعیف گشته و باعث ریزش مو میگردد.

عدم تعادل هورمون ها: این عمل از اثرغیر نورمال بودن تایراید ها میباشد و منجر به ریزش مو میشود و موها را سست و بی جان میسازد.

عادت های غذایی: رژیم غذایی مناسب جهت رشد هرچه بیشتر مو ها تاثیر بسزایی دارد زیرا زمانی که موها به کمبود ویتامین ها ،  پروتین ها ، و منرال ها مواجه گردد ، سبب سستی آن میگردد و به ریختن شروع می کند.

حالا که شما با عوامل بی جان شدن مو ها آشنا شدید پس برای پیشگیری از آن میتوانید به طریقه های مختلف از آن جلوگیری نمایید اگرمیزان سستی مو های تان زیاد باشد میتوانید نزد داکتر مراجعه نمایید و یا هم به طریقه های طبیعی نیز میتوانید از این مشکل نجات بیابید به طور مثال مو های تان را همیشه تمیز نگه دارید ، همواره با روغن های همچون ناریال ، زیتون … پوست سر تان را ماساژ دهید ، از آب پیاز و از زردی تخم مرغ واز انواع و اقسام ماسک های مو استفاده کرده از ضعیفی مو نجات بیابید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?