غذا های سالم برای افزایش وزن

بیشتری از افراد در پی کم کردن وزن و لاغری اند. از اینرو تحقیقات زیادی در رابطه به کم کردن وزن صورت گرفته و مقاله هایی فراوانی درپیوند به آن پخش و نشر شده است؛ اما هستند کسانی که از لاغری مفرط رنج می برند و در پی افزایش وزن اند باید برای این گروه افراد نیز راه های حل مناسب پیشنهاد گردد بدین ملحوظ در این متن راه های مناسب را برای کسانی که می خواهند به طور سالم چاق شوند و از لاغری نجات یابند در نظر گرفتیم با ما همراه باشید.

لوبیا: لوبیا انواع مختلفی دارند چون: لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره. انواع آن در کشور ما به فراوانی قابل دسترس بوده و غذای مورد علاقهٔ  اکثر جوانان کشور مان را شکل می دهد. اما از اینکه پختن آن مدت زمان زیادی را در بر می گیرد، کمتر از آن استفاده می کنند اما شمایی که در پی چاق شدن هستید می توانید از  کنسرو آن استفاده کنید. خوشبختانه بیشتر لوبیا به صورت کنسرو شده در فرشگاه ها پیدا می شود. تمام کاری که باید انجام دهید گرم کردن آن است. در این صورت هم آماده ساختن آن ساده است و هم شما را به طور سالم چاق می سازد.

گوشت سرخ: برای کسانی که بدنبال افزایش وزن هستند گوشتهای پرچرب ایده آل تر است. چربی حیوانی سرشار از پروتئین است و میزان تستوسترون را افزایش میدهد. تستوسترون هورمونی است که بیشتر در بدن مردان است و به بدن کمک می‌کند بیشتر عضله بسازد. همچنین باعث کاهش بافت چربی در بدن می‌شود.انواع گوشت را می‌توانید به صورت مستقیم و یا در بسته بندی تهیه کنید. ران و پای مرغ دارای گوشت پرچب است.

تخم مرغ: تخم مرغ یک غذای کامل و مغذی و سرشار از ویتامین های A, B6, D، سلنیوم، روی و پروتئین با لیست کاملی از اسیدهای آمینه است. فقط توجه داشته باشید تخم مرغ حاوی مقدار زیادی کلسترول نیز می باشد.برای افراد زیر 35 سال حداکثر 6 عدد و افراد بالای 35 سال حداکثر 4 عدد تخم مرغ در هفته توصیه می شود و البته مشروط بر آنکه میزان کلسترول خون تان در حد طبیعی باشد.

کچالو: افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید مصرف کربوهیدرات ها را محدود کنند و برعکس افرادی که قصد افزایش وزن دارند باید مصرف کربوهیدرات ها را افزایش دهند.

کچالو کربوهیدراتی است که راحت هضم و جذب می شود و بهترین حالت برای مصرف به شکل آبپز است اگر آن را با مقداری از روغن زیتون و سس مایونز استفاده کنید، بسیار چاق کننده است!

پنیر: پنیر حاوی کلسیم، منیزیم، فسفر و میزان قابل توجهی پروتئین است، نکته جالب این است که پودرهای پروتئین وی (Whey Protein) که محبوب ورزشکاران است از آب پنیر تهیه می شوند که خود بیانگر ارزش غذایی این محصول می باشد. می توانید به دلخواه خود مقداری پنیر به بعضی از وعده های غذایی بیافزایید . مقدار مناسب 50 الی 100 گرم در روز است. علاوه برآن شیر کاکائو دار، غلات، روغن های سالم چون روغن زیتون، میوه ها و سبزیجات حاوی نشایسته شما را به طور سالم چاق می سازد اما متوجه باشید که برخی از خوراکی ها در کنار چاقی، شما را به بیماری های ناگوار مبتلا می سازد به طور مثال نوشابه های شیرین  و گاز دار ، قهوهٔ شیرین … و غیره. پس از چاق کننده های سالم استفاده کرده و تندرستی تان را تأمین سازید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?