فراگیری زبان دوم

امروزه کامل ترین شکل انتقال مفاهیم ذهنی به شیوه ساده از طریق ارتباط زبانی و نوشتاری است. هر چند در گذشته های دور مردم برای برقراری ارتباط از علایم و تصاویر و … استفاده می کردند، اما در دنیای امروز اهمیت برقراری ارتباط و تعامل و همفکری تمام انسان ها نقش بسیار مهم در ارایه کیفیت بهتر زنده گی ایفا می کند. از آنجا که در سال های گذشته به دلایل مختلف روابط سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی کشور های مختلف، زبان های بین المللی به خصوص زبان انگلیسی تبدیل به وسیله ارتباط بین مردمانی از فرهنگ های مختلف و ملیت های مختلف شده است، لذا اهمیت یادگیری این زبان ها خیلی زیاد است. به گفته زبان شناسان، زبان یک مهارت است که یادگیری آن به تمرین و زمان زیادی نیاز دارد. اما حداقل می توان با استفاده از راه هایی این زمان را نسبتاً کوتاه تر کرد.

هدف داشته باشید: مهمترین دلیل موفقیت در هر کار هدف است. در یادگیری زبان دوم هم این امر صدق می کند. اما اگر برای یادگیری یک زبان انگیزه نداشته باشید، بدون  شک آن را برای دراز مدت ادامه نخواهید داد. بنا بر این باید به خودتان بگویید: من می خواهم این زبان را یاد بگیرم و برای یادگیری آن هرچه قدر لازم باشد تلاش خواهم کرد.

با خودتان حرف بزنید: حرف زدن با خودتان زمانی که شریکی برای صحبت کردن ندارید، می تواند بهترین روش برای یادگیری یک زبان باشد. شاید به نظر تان حرف زدن با خودتان کمی عجیب باشد، اما بهترین روش است. این روش می تواند لغات و عبارات جدید را در ذهن شما همیشه تازه نگه دارد و اعتماد به نفس تان را بالا ببرد.

مهارت شنیداری خود را تقویت کنید: در یادگیری یک زبان، پیش از یادگیری مهارت صحبت کردن باید توان شنیداری خود را بهبود ببخشید. بدون شک هر زبانی را که برای اولین بار می شنویید، برای تان عجیب خواهد بود اما با چندین بار گوش کردن، آن زبان برای تان عادی خواهد شد. برای این که بتوانید کلمات یک زبان را به صورت درست آن تلفظ کنید باید از سی دی ها و برنامه های آموزشی بهره بگیرید.

مطالعه کم اما روزانه داشته باشید: پیدا کردن زمان برای مطالعه یک زبان جدید می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن تصمیم بگیرید که مطالعات خود را در آخر هفته یا یک زمان مشخص انجام دهید، اما این گونه مطالعات تاثیر کمتری خواهد داشت. با توجه به این که بخشی از حافظه ما در هر بار خوابیدن پاک می شود، بنا بر این مطالعه روزانه  می تواند خیلی موثر باشد.

با کسی آشنا شویید که زبان مادری اش همان زبان مورد نظر تان باشد: با این گونه افراد در مورد انگیزه های تان حرف بزنید. این شیوه شما را کمک می کند که در عرض کمتر از یک ماه زبان جدید را خیلی روان و سلیس حرف بزنید.

یک دیکشنری جیبی همرای خود داشته باشید: این کار خیلی بیشتر از این که انتظارش را داشته باشید، سودمند است. مثلاً شما در کشور فرانسه حضور دارید، همیشه از اپلکیشن دیکشنری فرانسوی خود استفاده کنید. با استفاده از این دیکشنری شما می توانید لغات جدید مورد نظر تان را پیدا کنید و زمانی که این کلمات جدید را در جملات به کار می برید، این کلمات تازه به احتمال قوی در ذهن تان باقی خواهد ماند. به این ترتیب توانایی مکالمه با دیگران را خیلی راحت کسب کنید.


نوشته از: الهه مقصودی    

How
You Feel
In Kabul?