فضیلت خواندن سورهٔ کهف

قرآن در واقع لنگر اسلام است و خواندن آیات و سوره های آن فضیلت بی پایان. در این نوشته در پیوند به یکی از سوره های قرآنکریم ( سورهٔ کهف) می پردازیم تا باشد از فضیلت ها و خواص آن آشنا شوید.

کهف، سوره‌یی است که مسلمان را به ایمان بر تقدیر خیر و شر از طرف الله تعالىٰ پرورش می‌دهد و پیوستگی این تقدیرها و انتظام آنها را به شکل واضحی به نمایش می‌گذارد که عقل بشری از درک آنها عاجز می‌ماند!

 این سورهٔ مبارک از فضیلت های زیادی برخوردار است چنانچه خداوند متعال می‌فرماید: ﴿أَفَمَنْ شَرَحَ اللهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَىٰ نُورٍ مِنْ رَبِّهِ فَوَیْلٌ لِلْقَاسِیَهِ قُلُوبُهُمْ مِنْ ذِکْرِ اللهِ أُولٰئِکَ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ﴾ «آیا کسی که خدا سینه‌اش را برای اسلام گشوده است، پس او بر نوری از سوی پروردگارش قرار دارد، پس وای بر آنان که دلهایشان در برابر ذکر خدا سخت است. آنان در گمراهی آشکار هستند» پیامبر صلى الله علیه وسلم به قرائت سوره‌ٔ کهف در هر جمعه دستور داده و فرموده است: «مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الکَهْفِ فِی یَومِ الجُمُعَهِ أَضَاءَ لَهُ مِنَ النُّورِ مَا بَیْنَ الجُمْعَتَیْنِ»؛ هر که سوره‌ٔ کهف را در روز جمعه بخواند، برای او از این جمعه تا جمعه‌ٔ دیگر نوری خواهد شد. در حدیث دیگر پیامبر صلى الله علیه وسلم می فرماید: «مَنْ حَفِظَ عَشْرَ آیَاتٍ مِنْ أَوَّلِ سُورَهِ الکَهْفِ عُصِمَ مِنَ الدَّجَّالِ»؛ هر که ده آیه از ابتدای سوره‌ی کهف حفظ کند، از دجال محفوظ می‌ماند. (نواس بن سمعان رضی الله عنه از پیامبر صلى الله علیه وسلم روایت می‌کند که: «فَمَنْ أَدْرَکَهُ مِنْکُمْ فَلْیَقْرَأْ عَلَیْهِ فَوَاتِحَ سُورَهِ الکَهْفِ»؛ هر که دجال را دریافت، بر او نخستین آیات سوره‌ی کهف را بخواند.

باید گفت که این سورهٔ مبارک دارای خواص بیشمار است چنانچه،از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر کس سوره کهف را در شب های جمعه قرائت نماید، به مرگ شهادت از دنیا خواهد رفت یا اینکه خداوند او را شهید مبعوث خواهد کرد و در روز قیامت در صف شهدا خواهد بود. همچنان امام صادق می فرماید هرکه از درد ساق پا رنج می برد آیه ۲۷ سوره کهف را هفت مرتبه بخواند به فضل و برکت این آیه شفا خواهد یافت. در ضمن بنابر فرمودهٔ حضرت علی علیه سلام. خواندن آیهٔ مذکور برای رفع بی خوابی ، ترس و بیم نیز مفید است. برای رفع این معضل آیات ۱۱ ـ۱۲ سوره کهف خوانده شود. پس همواره با خدا باشید و خواندن کلام الهی را فراموش نکنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?