فواید آب

آب یک نوشیدنی بی نظیر است که نه تنها مثل و مانندش در جهان وجود ندارد بلکه نیاز های بدن را نیز هیچ  ماده مشابهی مانند آب برطرف نمی کند. این نوشیدنی گوارا فواید بسیاری هم دارد که به خاطر آن ها باید روزانه مقدار کافی آب نوشید. فوایدی که برای سلامتی بدن همه ما ضروری می باشد.

سلامت پوست: قبل از هر چیز باید بدانید که آب منبع خوبی برای سلامت پوست است و با از بین بردن سموم بدن باعث شفافیت طبیعی پوست شما خواهد شد. خطوط باریک پوست به هنگام کمبود آب، بیشتر و عمیق تر می شود. نوشیدن آب باعث چاق شدن سلول های پوستی و کاهش چین و چروک و جوان کردن پوست می شود. همچنین آب باعث بهبود بخشیدن به جریان خون در پوست می شود و پوست را از وجود سموم پاک می کند و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند.

سلامت قلب: با نوشیدن مقدار آب توصیه شده در روز، می توان از بروز حملات قلبی پیشگیری کرد و یا احتمال ابتلا به آن را کاهش داد. طی تحقیق منتشره در نشریه آمریکایی اپیدمیولوژی، احتمال مرگ ناشی از حملات قلبی، در کسانی که روزانه بیش از 5 گیلاس آب می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از 2 گیلاس آب در روز می نوشند، 41 درصد کاهش می یابد.

دفع سموم از بدن: نقش دیگر آب این است که مواد زاید و سمومی را از بدن که بر اثر متابولیسم مواد پروتیینی در بدن تولید می شود، دفع می کند. با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ های مجرای ادراری افزایش می یابد. آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود.

جلوگیری از سوزش معده: یکی از فواید آب جلوگیری و درمان سوزش معده است. این عارضه ممکن است که نشانه کمبود آب در بخش فوقانی دستگاه گوارش بوده و نشانه مهم تشنگی بدن است. استفاده از دارو های ضد اسید در درمان این درد، هیچگاه موثر نبوده و بدن همچنان از کمبود ذخیره آب رنج می برد. با نوشیدن آب، اسید معده معالجه می شود، از این رو برای سیستم هاضمه مفید است.

کاهش استرس: 85 درصد بافت مغز را آب تشکیل می دهد. به هنگام تشنگی بدن و مغز برای انجام فعالیت های خود با فشار و استرس مواجه می شوند. برای کاهش سطح استرس همیشه به هنگام کار یک گیلاس آب به روی میز خود داشته باشید و یا هنگام ورزش، یک بوتل آب به همراه داشته باشید تا با استرس کمتری به فعالیت بپردازید.

حفظ تناسب اندام: اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بدانید که آب باعث افزایش میتابولیسم بدن می شود و باعث می شود احساس سیر بودن به شما دست دهد، بنابر این سعی کنید به جای نوشیدن نوشیدنی های پرکالری، آب بنوشید. همچنان وقتی که شما یک گیلاس آب سرد می نوشید، بدن تان باید این آب را گرم کند، در نتیجه مقداری از این گرمای مورد نیاز را از سوزانیدن چربی ها به دست می آورد.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?