فواید اهدای خون

اهدای خون علاوه بر این که یک عمل پسندیده انسانی محسوب می شود، فواید بی نظیری هم برای سلامتی افراد به همراه دارد. بعضی ها فکر می کنند که با اهدای خون سلامت شان را به خطر می اندازند، اما این افراد با اهدای خون، نه تنها سلامت شان را به خطر نمی اندازند، بلکه ضمن کمک به سلامت خود، نجات بخش زنده گی دیگران نیز خواهند شد.   

جریان خون بهبود می یابد: اهدای مکرر خون با کاهش غلظت خون به بهبود خون کمک می کند. به این ترتیب لایه داخلی عروق نیز کمتر دچار آسیب و گرفتگی می شود. اهدای خون می تواند خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش دهد. اهدا کننده گان خون نسبت به سایر افراد کمتر در بیمارستان بستری می شوند و در صورت بستر شدن روز های کمتری برای بهبود نیاز پیدا می کنند.

بیماری های نهفته آشکار می شود: اهدای خون می تواند در کشف بیماری های نهفته در اهداکننده گان کمک کننده باشد، زیرا قبل از خون گیری، فرد معاینه می شود و آزمایش انجام می گیرد این افراد باید از لحاظ دمای بدن، ضربان قلب، فشار خون، میزان هموگلوبین خون و کم خونی بررسی شود. پس از اهدا نیز خون به آزمایشگاه فرستاده و از لحاظ بیماری های مختلف تحت بررسی قرار می گیرد. بنابر این با اهدای خون می توانید از سلامت خود نیز مطمین شوید.

طول عمر بیشتر: کمک به دیگران یکی از راه های افزایش طول عمر است. مطالعات در زمینه ارتباط سلامت روان و جسم نشان داده اند افرادی که با هدف نوع دوستانه، خون را اهدا می کنند، نسبت به کسانی که فقط برای حفظ سلامت خود یا مقاصد مالی خون می دهند، در 4 سال بعد از اهدا کمتر با خطر مرگ بر اثر بیماری مواجه می شوند.

از بیماری های کبد پیشگیری می شود: وجود کبد برای بدن بسیار مهم است این ارگان به متابولیسم ویتامین ها، مواد معدنی، پروتیین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند، کبد همچنین گلوکوز، ویتامین ها و مواد معدنی را در خود ذخیره می کند و در تصفیه خون و سم زدایی از آن نقش دارد. اهدای خون به کاهش خطر بیماری های کبدی مرتبط با افزایش آهن خود کمک می کند.

کاهش وزن آسان تر می شود: اهدای خون مکرر به کاهش وزن کمک می کند، این موضوع برای افراد چاق و کسانی که در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی قرار دارند، مفید است. در واقع، با هر بار اهدای خون نزدیک به 650 کالری حاصل از چربی سوخته می شود.

خطر ابتلا به سرطان کاهش می یابد: با اهدای خون ذخایر آهن در سطح متناسبی باقی می ماند. این موضوع به کاهش خطر سرطان های مختلف مثل سرطان کبد، روده، ریه، گلو و … کمک می کند. سرطان معمولاً با بالا رفتن آهن خون از حد مجاز در ارتباط است.

خونسازی افزایش پیدا می کند: بعد از هر بار اهدای خون، بدن سعی می کند خون از دست رفته را دوباره تامین کند. اهدای خون مکرر، تولید سلول های جدید خونی را افزایش می دهد و از این طریق به حفظ سلامت و افزایش سرعت بهبود زخم ها و آسیب های بافتی کمک می کند.

عملکرد مغز بهبود می یابد: با اهدای خون و بهبود جریان خون، عملکرد مغز ثبات بیشتری پیدا می کند. به این ترتیب، میزان تمرکز افزایش می یابد و از استرس های ناشی از عدم تمرکز کاسته می شود.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?