فواید نوشیدن آب

آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنهٔ آن است .تقریباً %55 تا %75 از حجم بدن از آب تشکیل شده است، باید گفت که یک فرد متوسط روزانه حدود 2 تا 3 لیوان آب از راه تنفس، و 1 لیوان دیگر از طریق عرق کردن از دست می دهد. اگر 3 تا 4 لیوان نیز به طور تقریبی از طریق ادرار دفع کند، بدن حدوداً به 8 لیوان در روز آب نیاز پیدا می کند.شما باید همان میزان آبی که در روز از دست داده اید، را برای بدن دوباره تامین کنید. به هرحال آب، ضمن اینکه نیاز عمدهٔ بدن را تأمین می‌کند دارای فواید شگفت‌انگیزی نیز است:

عملکرد مغز را بالا می‌برد: آنجا که تقریباً %80 از بافت مغزی از آب تشکیل شده است، ضروری است که آب کافی به آن برسانید. آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می آورد و به قدرت تمرکز آسیب می رساند. ولی نوشیدن آب رادیکال های آزادی که باعث خرابی سلول ها در مغز می‌شود را از بین می برد.

باعث کاهش وزن می‌گردد: آنهایی که در پی کم کردن وزن شان اند با نوشیدن آب می توانند به گونهٔ ساده و در ضمن سریع وزن شان را کاهش دهند زیرا با نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا  احساس سیری می‌کنید و کمتر میل به غذا خوردن می‌داشته باشید اینجاست که وزن تان خود به خود کاهش می یابد همچنان تحقیقات نشان داده است که اگر آب مصرفی خود را تا 6 لیوان در روز بالا ببرید، 5.3 پوند در سال کم خواهید کرد.

باعث شادابی پوست می‌گردد: از خواص شگفت انگیز دیگر آب شاداب نگهداشتن پوست است زیرا زمانی که پوست شما آب دار باشد، شما جوانتر به نظر خواهید رسید چون آب کمک می کند که بافت های پوست مجددا ساخته شوند و پوست مرطوب گردد.

رفع خستگی: اگر بدن شما دچار کمبود آب شود، قلب شما، باید خیلی سخت کار کند تا بتواند به همه سلولهای بدن اکسیژن رسانی کند، پس کلیه ارگان های حیاتی بدن شما خسته خواهند شد و در نهایت شما نیز خسته می شوید. اما نوشیدن آب به اکسیژن رسانی بدن کمک می‌کند مواد زاید را از بدن دفع می سازد و در نهایت کار کرد قلب  رانیز آسان ساخته خستگی را رفع می‌سازد. 

درهضم غذا کمک می کند: نوشیدن آب به دلیل بالا بردن متابولیسم بدن در هضم غذا کمک می کند. فیبر و آب دست به دست هم داده و حرکت روده شما را راحتتر می کند.

از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند: همان طوری که موتر بدون تیل حرکت نمی‌کند  کارکرد بدن بدون آب نیز کندتر شده و در عضلات آن گرفتی هایی رخ می‌دهد اما نوشیدن آب به قدر کافی از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند.

درمان سردردی: یکی از علل اصلی سردردی ها کم شدن آب بدن است با نوشیدن آب به طور طبیعی سردردی درمان می‌گردد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?