فواید نگهداری گل و گیاه در خانه

اگر متوجه شده باشید  در فصل بهار همه احساس سرزندگی‌می‌کنند تقریبا هشتاد درصد از مردمان فصل بهار را دوست دارند زیرا در این فصل گل و گیاهان قد‌ کشیده ، هوا را تصفیه می‌کنند و حس خوب زندگی را در وجود مان زنده می‌سازند. آنانکه به نگهداری گیاه ها در داخل منزل علاقهٔ وافر دارند و همواره گل ها و گیاهان را پرورش می‌دهند باید بدانند که با این کار خودشان را از فواید زیادی برخوردار می‌سازند در ادامه با ما باشید تا از فواید نگهداری گل و گیاهان در داخل خانه آگاه شویید.

در گذشته خانه های اکثری از کابلیان دارای حویلی بزرگ نبود. بیشتر، سطح حویلی ایشان، خشت‌کاری می بود یعنی که زمینهٔ کشت و کار در داخل حویلی فراهم نمی بود. ولی کابلیان به پرورش گل و گیاه عشق می‌ورزیدند از این رو گلدان های گل خریداری کرده در اطراف برنده و راه زینهٔ جهت زیبایی حویلی  و خانهٔ شان قرار می داند و از این رهگذر از خوشبویی و زیبایی آن حظ می‌برند.این عمل علاوه بر اینکه بر خانه و حویلی مان نمای قشنگ می‌بخشد از فواید بیشماری برخوردار است:

باعث تصفیه هوا می‌شود: گیاه ها قادر به تصفیه هوای اعم از داخل و بیرون خانه است. کارشناسان معتقدند هوای داخل منازل می‌تواند ـ حتی در شرایطی که شاخص آلودگی هوا بالاست‌ ـ بسیار آلوده‌تر از هوای بیرون باشد. گیاهان در محیط خانه مانند درختان و گیاهان در محیط بیرون، با تبدیل دی‌اکسید‌کربن به اکسیژن تازه، به تصفیه هوا کمک می‌کنند.

 آلودگی های شیمایی را از بین می برد: شاید بگوئید مواد شیمایی داخل خانهٔ ما وجود ندارد اما بسیاری از موادی که در داخل خانه استفاده می شود از قبیل: لاک ناخن، دود سگرت، مواد پاک کننده، مایع صابون … وغیره. در این مواد بنزن وجود دارد و آن یکی از آلوده کننده های شیمایی است. پس برای از بین بردن آلودگی های شیمایی استفاده از گیاهان در داخل خانه ضروری ست زیرا گیاهان در از بین بردن آن نقش بسزایی دارند.

باعث سلامتی روان می‌شود: زل زدن به گیاهان میزان استرس را کاهش می‌دهد. تحقیقات ثابت کرده است که مراقبت از موجود زنده یی حساس و شکننده همچون گل و گیاه در منزل از بیماری هایی همچون افسردگی پیشگیری می کند و به افراد منزوی یا حتی تنها، دلیلی موجه برای زندگی می بخشد.

تسکین سردردی: اگر همواره سر درد هستید پیشنهاد می کنم در اطراف و اکناف خانهٔ تان گیاهان سبز نگهداری کنید این گیاهان ذرات گرد و غبار  که عامل اصلی حساسیت های فصلی اند را در خود شان جذب می‌کنند و سلامتی شما را تضمین می‌نمایند. علاوه بر آن بر تقویت حافظه نیز مفید است. پس می‌توانید از گیاهان چون پیچک گل بنفشه ، گل ساعتی، گل سنبل، درخت فوفل… و غیره نگهداری کنید و در کناری جلوهٔ زیبایی آن، از فواید بیشمار آنها مستفید گردید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?