لباس عروس در ده کشور مختلف جهان

 رنگ و شکل لباس عروس در کشور های  مختلف جهان از هم متفاوت بوده، نشان دهندهٔ فرهنگ آن کشور است. در این متن لباس عروس را در ده کشور مختلف جهان به معرفی می‌گیریم:

هند: مطمئنا نحوهٔ لباس عروس های هندی را می‌دانید چون از طریق فیلم های هندی بار ها متوجه رسم و عنعنات این کشور بوده ایم قسمی که می‌دانید لباس عروس در کشور هند به رنگ سرخ بوده و زرق و برق فراوان دارد و آن اینکه آذین های زیادی به این لباس آویخته می‌شود. گاهی نگین ها و دست‌دوزی های این لباس وزن آن را سنگین می‌سازد. البته با این لباس انواع و اقسام زیورات نیز پوشیده می‌شود در ضمن عروسان از یک نوع گل سفید به نام گجرا در موهای شان می‌بندند و پیشانی ایشان در روز عروسی از سوی داماد، رنگ سرخ زده می‌شود. این رنگ نشانهٔ متأهل بودن زنان هندی است.

پاکستان: لباس عروس ها  تقریبا در هند و پاکستان یکی است. رنگ های معمول لباس عروس در این دو سرزمین، سرخ ، گلابی و بنفش است. در ضمن عروس انواع زیورات از نوع طلا را نیز با این لباس می پوشند. در برخی از مناطق این کشور، عروس و داماد حلقه های گل بر سر هم می گذارند که نشانه عشق و وفاداری است.

ترکیه: در ترکیه، لباس عروس در میان مردم ترک همچون کشور ما پیراهن سفید است اما با این تفاوت که پیش از اینکه عروس، خانه پدری خود را ترک کند، برادر یا کاکای او یک فیتهٔ سرخ رنگ را به دور کمر وی می بندند زیرا معتقد هستند این رنگ نماد خوش شانسی، خوشبختی و باروری است.

تاجیکستان: عروسی درمیان مردم تاجیک چندین روز طول می‌کشد. عروس یک لباس ساده سفید به همراه شلوار می پوشد. در طول مراسم عروس اجازه دارد لباس های خود را عوض کند.

 فلسطین: در فلسطین زنان یک لباس توری و سنگدوزی شدهٔ سفید در روز عروسی به تن می کنند. در شب قبل از عروسی هم در مراسم حنابندان، عروس به ذوق خودش لباس می‌پوشد.

 جاپان: عروس ها در جاپان، یک پیراهن دراز با آستین های گشاد و سفید به همراه جالی ابریشمی سفید می‌پوشند. روسری یا جالیی که عروس به سر می بندد tsunokakushi نام دارد که اعتقاد دارند شاخ حسادت عروس را پوشانده و نمادی برای نمایش فرمانبرداری زن در برابر شوهر است.

عراق: در عراق عروس ها لباس به هفت رنگ رنگین کمان می پوشند. هر کدام این رنگ ها  نماد چیزی هستند. به طور مثال، رنگ قرمز نشانه عشق هستند.

 آمریکا: آمریکایی ها در گذشته و در قرن ۱۹ میلادی بهترین و گران قیمت ترین لباس خود را برای روز عروسی می پوشیده اند. لباس سفید در آن زمان بیشتر به افراد ثروتمند تعلق داشته زیرا امکان شستن آن ها با دست وجود نداشته است.

اندونزیا: مراسم عروسی در بخش های گوناگون این کشور با هم فرق دارد اما در بیشتر سنت های رایج، عروس لباس های شاد و مملو از سوزن دوزی و گلدوزی می پوشد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?