مطالعه، یکی از بهترین عادت های زنده گی روزمره

انسان ها هدف های محتلفی از خواندن کتاب دارند، عده یی بخاطر تحصیل یا بخاطر شغل و یا به عنوان گذراندن وقت این کار را انجام می دهند ولی در حقیقت مطالعه کتاب از کار هایی است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. تحقیقات ثابت کرده است کسانی که عاشق مطالعه هستند بیشتر ورزش می کنند و با اشتیاق تر از کسانی هستند که به روش های دیگری اوقات فراغت خود را می گذرانند. اگر چه مطالعه کردن فوایدی بیش از آنچه ما در اینجا بدان اشاره کردیم، دارد. اما در این مطلب مهمترین فواید مطالعه را ذکر کردیم تا شاید برای مطالعه بیشتر تشویق شوید. 

توانایی کلام را افزایش می دهد:

افرادی که مطالعه می کنند، دامنه لغات بالاتری نسبت به آنهایی که سمت کتاب نمی روند، دارند. آن ها بهتر می توانند احساسات خود را بیان کنند و منظور خود را به طرف مقابل شان برسانند. بنابر این می توان نتیجه گرفت که افراد کتاب خوان موفق تر از دیگران چه در صحبت کردن و چه در فعالیت های دیگر زنده گی روزمره شان هستند.

کارکرد مغز را تقویت می کند:

تحقیقات نشان داده است که ما انسان ها پس از مطالعه باهوش تر می شویم. چند روز پس از پایان کتاب مغز ما تغییرات مثبتی را نشان می دهد. دانشمندان دریافته اند که بهبود در کارکرد مغز به دلیل ارتباطات شدید در مغز و تغییرات عصبی است که در حافظه عضلانی ایجاد می شود.

تمرکز را بالا می برد:

مطالعه تمرکز بالایی می خواهد. شاید در ابتدا کمی سخت باشد که ساعت ها بنشینید و کتاب تان را به دست بگیرید و بخوانید اما پس از مدتی این کار برای تان لذت بخش خواهد شد و به شما آرامش می دهد. کتاب می تواند شما را از جهان واقعی و بیرونی تان جدا کند و در جهان خیالی دیگری فرو برد که همین کار موجب بالا بردن تمرکز تان می شود.

مطالعه از ما انسان لطیف و مهربان می سازد:

هنگامی که کتابی را مطالعه می کنید به خصوص کتاب های داستان، از نظر احساسی به عمق داستان می روید و ارتباط احساسی با قهرمانان داستان برقرار می کنید. مطالعات نشان داده است کسانی که از نظر احساسی با داستان ارتباط برقرار می کنند در دنیای واقعی انسان های مهربان و دلسوزی هستند.

درمان بی خوابی:

ثابت شده است که مطالعه یکی از موثر ترین راه ها برای آرامش و آمادگی برای خواب می باشد. خواندن کتاب در نور کم تاثیر کاملاً متفاوتی دارد، زیرا مغز تشخیص می دهد که اکنون زمان استراحت است.

مطالعه انسان را جذاب تر می کند:

در حقیقت یک انسان باهوش و تحصیل کرده برای دیگران جذابیت بیشتری دارد. کسانی که مطالعه می کنند انگیزه بیشتری برای شرکت در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی گوناگون دارند. شخصی که بتواند در هر موضوعی بحث کند و قدرت استدلال بلندی داشته باشد، توجه ها را به سمت خود جذب می کند و مورد تحسین دیگران قرار می گیرد.

سرگرمی:

شاید بسیاری از ما کتاب را نه به خاطر اهدافی که در بالا ذکر شد، بلکه تنها برای سرگرمی بخوانیم، اما سرگرمی هم خود یکی از بهترین فواید کتاب خواندن است.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?