معرفی پنج شاعر زن افغانستان

من نه آن بید ضعیفم که زهر باد بلرزم

دخت افغانم و برجاست که دایم به فغانم

افغانستان سرزمینی که گهواره شعرای نامداری؛ چون: مولوی، حافظ، ناصر خسرو… می باشد که امروز نیز اشعار زیبای شان سر زبان است. در این سرزمین نصف جمعیت زنان هستند که هیچگاه نتوانسته اند آزادی سخن داشته باشند و تمام قریحه های زیبای شان نشگفته، پرپر شده است. گوهر شعر و دیگر استعداد های هنری زنان در جامعه زبان فارسی دری از رابعه بلخی و مهستی خجندی گرفته تا خالده فروغ همه و همه در تنگنای تعصبات، کم بینی و کوته فکری جامعه قرار گرقته است. با آن هم در همه دوره های تاریخ ادبیات فارسی دری به زنان شاعری بر می خوریم با آن که تعداد شان اندک است، ولی نشان دهنده همت و استعداد بلند زنان افغانستان است.

نادیا انجمن: از شاعران جوان هرات بود که به سرودن غزل و شعر نو می پرداخت و عضو انجمن ادبی مخفی کارگاه سوزن طلایی در زمان طالبان بود. نادیا انجمن با یکی از کارمندان دانشکده ادبیات دانشگاه هرات ازدواج  کرد. شوهر نادیا او  را از شرکت در جلسات مشاعره و نقد ادبی که در انجمن ادبی هرات برگزار می شد باز می داشت.  این شاعر جوان سرانجام در سال 1384 در هرات به قتل رسید. علت مرگش، ضرب و شتم توسط شوهرش اعلام شد.

خالده فروغ: از آن شاعر زنانی است که در کاجستان شعر امروز دری به مثابه کاج بلند قامت افراخته است. کمتر شاعر زنانی را سراغ داریم که چون او اینقدر به زودی نام آور شده و دفتر های متعدد شعری را به دست چاپ سپرده و در سرودن شعر چنان توانمند شده باشد که توجه جهانیان را به خود معطوف بدارد و از یکی از کشور ها جایزه یی را نصیب شود. او تا کنون این دفتر های شعری را به دوستداران شعر عرضه داشته است: قیام میترا، پنجره یی بر فصل صاعقه، سر نوشت دست های نسل فانوس، عبور از قرن قابیل و در خیابان های خواب و خاطره.

لیلا صراحت روشنی: این شاعر با استعداد افغانستان نخستین الفبای شعر و ادب را از پدرش زنده یاد سرشار شمالی فراگرفت. آهسته آهسته در باغستان شعر قامت برافراشت در این عرصه از نام آوران شد. او پنج دفتر شعر به چاپ سپرد. اولین مجموعه شعرش به نام طلوع سبز، از سوی انجمن نویسنده گان افغانستان به چاپ رسید. دفتر های دیگر اشعار او عبارت تند از: تداوم فریاد ، حدیث شب، از سنگ ها و آیینه…

بهار سعید: از رشته ژورنالیزم دانشگاه کابل لیسانس گرفت و بعد از اتمام فوق لیسانس روانه امریکا شد و تا کنون در همان کشور زنده گی می کند. بهار سعید از ایام نوجوانی به سرودن شعر آغاز کرد. او در سروده هایش احساسات لطیف زنانه را بازتاب داده و بر آزادی و رهایی زنان شرق تاکید ورزیده است.

حمیرا نگهت: وی از دوره نوجوانی به سرودن شعر آغاز کرده و همواره سرو کارش با شعر و ادبیات بوده است، چنانکه بعد از انجام تحصیل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل به حیث کارمند در ریاست هنر و ادبیات رادیو تلویزیون به صفت مربی کانون نویسنده گان جوان اشتغال ورزید و از سال 1364 به بعد در کشور بلغاریا به تحصیل در رشته ادبیاتشناسی پرداخت و  اکنون مقیم کشور هالند است.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?