مفیدترین غذا ها برای رشد کودکان

رژیم غذایی خوب و متعادل یکی از مهم ترین نکته برای کودکان در حال رشد است. کودکان به انرژی و مواد مغذی بالاتری نیاز دارند که متفاوت از بزرگسالان است. در مرحله رشد، بدن نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی خاص برای رشد مناسب دارد. شیوه زنده گی و مصروفیت کاری والدین سبب شده است که زمان مناسبی برای تغذیه سالم کودک نداشته باشند. اگر شما هم زمان کافی برای آماده کردن غذا های سالم برای کودک ندارید، حداقل مطمئن شوید که کودکان تان غذای ناسالم نخورد. غذا های طبیعی خواص سالم زیادی دارند که بدن را سالم نگه می دارد.

شیر: کلسیم و فسفر، دو ماده معدنی مهم در شیر برای سلامت استخوان ها، دندان ها و ناخن ها ضروری است. همچنان ویتامین D موجود در شیر یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت استخوان ها است. بر علاوه شیر حاوی سایر مواد مغذی برای رشد مانند پروتیین و ویتامین است.

تخم مرغ: برای کودکان در حال رشد لازم است. تخم مرغ منبع بسیار خوب از پروتیین و ویتامین ها از جمله ویتامبنA و D است، بنابر این یک غذای سالم برای کودک به حساب می آید. با وحود این که بیش از حد تخم مرغ خوردن می تواند باعث افزایش کلسترول شود، استفاده متعادل از آن به لطف آمینو اسید های ضروری می تواند به رشد قوی کودک کمک کند.

ماست: این غذای سرشار از پروبیوتیک ها برای بهینه سازی گوارش بسیار عالی است و می تواند به متعادل سازی محیط باکتریایی در معده کمک کند. ماست می تواند به التیام ناراحتی معده در کودکانی که معده حساس دارند کمک کند و این اطمینان را حاصل کند که مواد غذایی دریافتی را به خوبی جذب می کنند.

کچالو: یکی از سبزیجات مغذی است که دارای بتا کاروتن قوی و کارتنویید های دیگر است که برای بینایی ضروری است. همچنین، کچالو منبع خوبی از ویتامین های C،A و E، پتاسیم، کلسیم، آهن و فیبر هستند. همچنین، کچالو یکی از غذا های مورد علاقه اکثر کودکان است.

ماهی: کودکان حداقل باید دو وعده ماهی در هفته بخورند، چون سرشار از پروتیین، چربی کم و سرشار از ویتامینB و مواد معدنی است. ماهی رشد مغز را افزایش داده، بینایی را بهبود بخشیده، از افسرده گی جلوگیری می کند و قلب را سالم نگه می دارد.

لوبیا: فوق العاده مغذی و برای کودکان در حال رشد مفید است. به غیر از آنتی آکسیدان بالا، لوبیا حاوی مقدار خوبی از پروتیین، کلسیم، فیبر، آهن و ویتامینB است. خوردن لوبیا به طور منظم کودکان را پر انرژی خواهد کرد، خوی و خلق را بهتر می کند، قلب را سالم نگه داشته و وزن را کنترل می کند.

پنیر: یکی از خوراکی های مغذی و مورد علاقه کودکان پنیر است که کودکان در حال رشد باید به طور منظم بخورند. پنیر جایگزین خوب برای گوشت، به دلیل منبع خوب پروتیین است که به راحتی قابل هضم نیز می باشد.

سبزی های تازه: سبزی ها جزوی بهترین غذا ها برای کودکان هستند، اما این بدان معنی نیست که کودکان را وادار به خوردن سبزی هایی که دوست ندارند، کنید. سعی کنید کودک تان را از سنین کم با انواع سبزی ها آشنا کرده و انتخاب های بسیاری را به او نشان دهید. با خوردن سبزی ها به صورت دسته جمعی، نمونه خوبی برای او باشید.


نوشته از: الهه مقصودی 

How
You Feel
In Kabul?