میوه های بهار و خواص آن

با تغییر هر فصل، میوه ها و خوراکی های آن نیز تغییر می کند؛ به طور مثال میوه ها و سبزیجاتی که در فصل زمستان به وفرت پیدا میشد، با رسیدن فصل بهار کمیاب می گردند و اگر پیدا هم شوند، بافت آنها شل شده، قوام طبیعی خود را از دست می دهند. همچنین از نظر طعم، بو و رنگ نیز تغییرات گسترده‌ یی در آنها به وجود می آید و دیگر مطلوب، خوشمزه و خوش عطر و بو نخواهند بود. اما جای نگرانی نیست چون در هر فصل  میوه هایی وجود دارد که قادر است ویتامین و انرژی بدن ما را به خوبی تأمین بکنند. با ما باشید تا با میوه های بهاری و خواص آن آشنا گردید.

توت زمینی: یکی از مفید ‌ترین و بهترین میوهٔ فصل بهار، توت زمینی است. این میوه با داشتن طعم و بو و شکل قشنگش در جمع پر طرفدار‌ترین میوه های فصل بهار به حساب می آید. میوه نامبرده، یکی از بهترین منابع ویتامین A و مملو از بتا کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. در ضمن منبع غنی ویتامین C می باشد علاوه بر این دو ویتامین، دارای مواد مغذی مفید دیگری مانند پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین های B6، B3 ،B5  و B1 است. مصرف این میوه  بیماری های قلبی، سکته و سرطان را کاهش می دهد.

سیب: افغانها سیب را به عنوان شاه میوه های می شناسند و به دلیل مصرف آن با پوست، منبع خوبی از فیبر غذایی و پکتین است که در حفظ سلامت انسان و پیشگیری از یبوست نقش مهمی دارد.  این میوه، کنترل کننده فشار خون، بالا برنده قدرت حافظه، تقویت کننده دندان ها و مانع بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان است.

گیلاس: میوهٔ یاقوتی این فصل حاوی ویتامین ث، پتاسیم، فیبر و مواد گیاهی به خصوص آنتوسیانین برای مبارزه با بیمار ی ها است. همچنین گیلاس حاوی ترکیبات پلی فنولیک فلونوئید است. ملاتونین موجود در گیلاس، سیستم عصبی را آرام کرده، استرس و تحریکات عصبی را کاهش داده و به درمان وضعیت‌ های بی ‌خوابی و سردرد کمک زیادی می ‌کند.

زردآلو: این میوه یکی دیگر از میوه های بهاری است که سرشار از انواع آهن است. مصرف روزانه دو تا سه عدد زردآلو 20% از آهن مورد نیاز شما در روز را تامین می کند. لیکوپن موجود در زردآلود  منجر به کاهش سطح کلسترول بدن می شود. این در حالی است که زردآلوی رسیده به علت دارا بودن ویتامین های گروه ب برای درمان بیماری های روانی، بی خوابی، خستگی شدید، گیج و فراموشی مفید است.

این بود بهترین میوه های فصل بهار و خواص آن با مصرف این میوه ها سلامتی تان را تضمین کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?