هتل هایی که در شهر کابل مشهور بودند

در گذشته روند هتل داری به مثابهٔ امروز پر رونق نبوده است در وهلهٔ نخست اینکه مردم، محافل خوشی خود را به جای هتل درخانه برگزار میکردند  دوم اینکه در کابل فقط مردم کابل زنده‌‌گی میکرد و نفوس آن نسبت به امروز کمتر بود در آن زمان هتل های محدودی چون انترکانتینانتال، خیبر و پلازا… از جمله مشهور ترین هتل ها به شمار میرفت اما پس از سقوط طالبان روند هتل سازی و تالار سازی در کابل رونق گرفت در ضمن مهمان خانه های خارجی نیز ایجاد گردیده است همچون هتل سرینا ، صافی لندمارک … و جالب اینجاست که هتل انترکانتینانتال از گذشته ها تا امروز هتل مشهور و مدرن کابل به شمار میرود در این متن چند هتلی که در گذشته از جمله هتل های مشهور کابل به حساب میرفت به گونهٔ فشرده خدمت شما بیان می کنیم:

هتل انترکانتیننتال:  مشهور ترین و نخستین هتل بین المللی در شهر کابل است این هتل در کارته پروان کابل در فراز تپهٔ سر سبز موقعیت دارد  که نمای آن از فاصله های دور شهر به چشم می خورد. این هتل با همکاری  شرکت های بریتانیایی و شرکت های محلی افغانی احداث گردیده است و در سال ۱۳۴۸ به فعالیت آغاز نموده است. این هتل دارای ۲۰۰ اتاق ، امکانات مجهز ورزش های آبی ، سالن ورزشی ، رستورانت لوکس و سالنی برای برگزاری محافل خوشی، سالنی برای کنفرانس ها… و غیره است. اکثر مهمانهای این هتل افراد خارجی هستند. افراد پول دار در گذشته ها محافل عروسی خویش را در این هتل برگزار میکردند در ضمن اکثر کنسرت ها نیز در فضای باز این هتل برگزار میشود. این هتل تا امروز شهرتش را حفظ کرده و با داشتن امکانات عصری و مدرن به عنوان هتل برتر شهر کابل یاد میشود.

هتل کابل: هتلی که در مقابل ارگ ریاست جمهوری قرار دارد و در گذشته از جمله مشهورترین هتل های شهر کابل بود در این هتل هم سالنی برای برگزاری محفل عروسی وجود داشت هم رستورانتی با انواع و اقسام غذا های مشهور افغانی و خارجی و هم اتاق هایی برای مسافران خارجی با امکانات عصری و مدرن.

هتل خیبر: این هتل در چهاراهی پشتونستان درکنار وزارت مالیه قرار دارد. در گذشته هتلی مجهز برای برگزاری محافل عروسی بود درضمن در آن باری برای مردمان خارجی وجود داشت همچنان  در رستورانت آن انواع غذا های داخلی و خارجی موجود بود.

هتل پلازا:  پلازا هتل مناسب برای  برگزاری محافل عروسی بوده است و در منطقهٔ ده افغانان شهر کابل موقعیت داشت. در طی سالهای متمادی به تغییراتی زیادی رو به گردید اکنون به عنوان هتل از آن استفاده نمیشود.

هتل سپین زر: این هتل در جوار وزارت اصلاعات و فرهنگ موقعیت دارد و از جمله هتل های مشهور شهر کابل بوده است که تا کنون رستورانتش در همین منطقه فعالیت دارد.

هتل فروشگاه: این هتل در منزل آخر فروشگاه بزرگ افغان موقعیت داشت و مردم محافل عروسی و شیرینی خوری و سایر محافل خوشی خویش را در آن تجلیل می کردند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?