هفت روش مبارزه با استرس‌

استرس یکی از عوامل بروز اختلالات جسمی و روانی بوده که در فلسفه های شرقی به نبود آرامش درونی گفته می شود و در غرب به عنوان از دست دادن کنترول تعریف شده است. علاوه بر آن روانشناسان در پیوند به آن گفته اند که استرس عبارت از حالتی از تشویش است در زمانی که فرد احساس کند٬ حوادث یا مسوولیت ها فراتر از توانایی او می باشد، بوجود می آید. از نگاه اسلام می توان گفت که استرس نوع قطع رابطه و جدایی از منع الهی است. استرس در وجود انسانها آثار منفی از قبیل بی اعتمادی٬ خشم و افسرده‌گی می آفریند که این مشکلات به نوبهٔ خود باعث به میان آمدن درد معده، خارش پوست، سردردی، بیماری های قلبی سکته مغزی و دیگر حالات می گردد. اما برای مبارزه با استرس بسیار مهم است که از محیط استرس زا برای مدتی خود را دور کنید و به موضوعاتی بیندیشید و یا به محلاتی بروید که فکرتان تغییر کند و راحتتر شوید. در صورتیکه زیر فشار استرس قرار گرفتید یکی از روش های ذیل را تعقیب کنید.

تماشا کردن زیبایی های طبیعت: روزانه مدتی به آرامش بسر ببرید به هیچ چیزی فکر نکنید بل برای خود تان وقت بگذارید . خود تان را به یک گیلاس چای دعوت نموده و از تماشای طبیعت زیبا لذت ببرید. این کار استرس شما را کم می کند.

رنگ های شاد بپوشید: اگر به رنگ های شاد و روشن نگاه کنید و لباس تان را از نوع رنگ های شاد انتخاب کنید٬ به کاهش استرس کمک خواهد نمود.

دست های تان را ماساژ دهید: تحقیقات نشان می دهد که اگر فرد در هنگام بروز استرس دستانش را برای پنج دقیقه ماساژ دهد سطح استرسش پایین می آید.

نفس عمیق بکشید: نفس کشیدن به طور عمیق میزان استرس را کاهش می دهد به ویژه وقتی که تحت فشار استرس قرار دارید٬ با کشیدن چند نفس عمیق سطح استرس تان را پایین بیآورید.

قدم بزنید: اگر استرس دارید در هر موقعیتی که هستید برخیزید و برای ده دقیقه قدم بزنید . این کار برای آرامش شما مفید است.

به موسیقی گوش دهید: گوش دادن به موسیقی شاد، استرس را کاهش می دهد . ولی برعکس شنیدن موسیقی غمگین، استرس را افزایش خواهد داد . ولی برای مسلمانان بهتر است به تلاوت قران گوش دهند چون بالای روح و روان انسان تأثیر مثبت گذاشته نسبت به موسیقی در کاهش میزان استرس در افراد مفید است.

مثبت بیندیشید: هنگامی که تحت فشار استرس و پریشانی قرار دارید از منفی بافی دست بکشید چون حالت تان را بد و بدتر خواهد نمود در عوض به موضوعات خوب و مثبت فکر کنید. ذهن تان را مشغول رویا ها و اهداف تان که قرار است به وقوع بپیوندد نمایید تا از افکار منفی که باعث به میان آمدن استرس در شما گردیده نجات بیابید.

جهت کاهش استرس از نگاه اسلام باید گفت که دین اسلام در واقع دین آرامش است و با ادا نمودن فرایض دینی و نزدیکی با خدا ایمان تان را قوی ساخته در آن صورت جز خدا از کسی و چیزی ترسی را در قلب های تان راه نمی دهید . چون با دعا و نیایش، توبه و استغفار روزه و نماز و دیگر فرایض دینی ایمان تان را راسخ می سازید و چنانچه تحقیقات نشان داده است که ایمان راسخ ارامش درونی را در انسان ایجاد می کند.

How
You Feel
In Kabul?