۵ عادتی که باید از زندگی تان حذف کنید

طبق تحقیقات علمی، اگر فردی یک عمل را بیشتر از ۳۰ بار تکرار کند، کم کم آن عمل به عادت مبدل می‌شود. وقتی یک عمل به عادت مبدل گردد، ترک آن برای فرد سخت می‌شود. از همین رو باید همه‌ی ما متوجه اعمال مان باشیم، چون اعمال به عادت و عادت در حقیقت زندگی مان را تشکیل می‌دهد. انسان‌هایی که عادت‌های مناسب دارند، در زندگی موفقتر از آنانی اند که عادت‌های نا مناسب دارند. به همین دلیل است که باید خیلی مواظب اعمال و عادت‌های مان باشیم چون می‌تواند موفقیت و ناکامی ما را در زندگی رقم بزند. برای موفق بودن باید پنج عادت زیر را به‌طور کامل از زندگی تان حذف کنید.

همه چیز باید عالی شود: همه‌ی انسان‌ها می‌خواهند کارهای شان عالی باشد و همیشه دقیق پیش برود. خیلی از ما وقت زیادی را برای انجام درست کارها مصرف می‌کنیم که یک جنبه‌ی مثبت ما را نشان می‌دهد. اما افراط در انجام درست کارها هم به ضرر انسان است. وقتی ما بیش از حد کمالگرایی می‌کنیم کمی از واقعیت زندگی دور می‌شویم و در صورت کدام اشتباه برای مدت زیادی افسرده و نگران می‌شویم. خرده گیری می‌کنیم و از هر مشکل و یا اشتباه کوچک کوه بزرگی می‌سازیم که می‌تواند زندگی را به کام مان تلخ کند. کمتر انتقاد پذیر می‌شویم و بیشترین انرژی مان را صرف موضوعات که از اهمیت زیادی برخوردار نیستند می‌کنیم. کسانی که این عادت را دارند، بهتر است که خیلی روی شان سخت نگیرند و از ساده گی زندگی لذت ببرند.

کار زیاد: خیلی‌ها فکر می‌کنند، کسانی که چند وظیفه را در عین زمان انجام می‌دهند،  اشخاص پر کاری هستند و از توانایی‌های زیادی برخوردار اند که واقعیت هم دارد. در کوتاه مدت کار زیاد مفیدیت های زیاد مادی و معنوی برای انسان به بار می‌آورد. ولی همه‌ی ما قرار است حد اقل شصت سال –میانگین عمر در افغانستان بین ۴۰ الی ۴۵ سال است- زندگی کنیم. کار زیاد در دراز مدت بهره وری آدم را کاهش می‌دهد و خیلی زود آدم را فرسوده می‌کند. همچنان مغز انسان هم از کار زیاد خسته می‌شود و در درازت مدت تمرکز ذهنی کاهش پیدا می‌کند. بهترین راه این است که میان کار و زندگی باید یک توازن داشته باشیم.

نا منظم بودن: نامنظمی یکی از مشکلاتی است که اکثریت مردم با آن روبرو هستند. بیشتر مردم در طرز فکر، طرز چیدن وسایل خانه، گرفتن نوت در کورس، پوهنتون و مکتب و خیلی از کارهای دیگر منظم نیستند. شاید برای خیلی از ما فرق زیادی هم نداشته باشد، اما نظم در کارها، طرز فکر، نوت گرفتن و حتا خوابیدن، خوراک و پوشاک تاثیرات بسیار زیادی روی زندگی انسان دارد. به‌خاطر یک زندگی بهتر باید به کارهای روزانه‌ی تان نظم دهید. به‌طور مثال در ذهن تان منظم فکر کنید. اتاق تان را مرتب و تمیز نگه دارید و همیشه یک تقمسیم اوقات کاری داشته باشید و آن را در جایی قرار دهید که در دید تان باشد.

نه نگفتن: در زندگی باید قدرت تصمیم‌گیری تان خیلی بلند باشد. همیشه وقتی کاری را نمی‌توانید انجام دهید، به ساده‌گی نه بگویید. مفهوم نه این نیست که هیچ کاری را انجام ندهید، بلکه از انجام کارهایی که در توان تان نیست، خودداری کنید. وقتی کاری را دوست ندارید انجام دهید، حتا اگر از طرف نزدیکترین دوست تان هم باشد، آنرا قبول نکنید. یاد بگیرید که برای چه کسانی در چه مواردی اری و در چه مواردی نه بگویید. بدون دلیل خود تان را به زحمت نیندازید و بیشتر منطقی فکر کنید.

استفاده‌ی بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی: استفاده از صفحات اجتماعی زندگی را برای اکثریت مردم راحت کرده است. همه‌ی ما فقط در یک لحظه می‌توانیم از وضعیت دوستان و دنیای اطراف مان با خبر شویم. ولی متاسفانه استفاده‌ی بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی نسبت به فایده، بیشتر به ضرر آدم تمام خواهد شد. بیش از حد آنلاین بودن در شبکه‌های اجتماعی باعث ضیاع وقت میشود. انسان را گوشه‌گیر میکند و در دراز مدت آدم را از جامعه و دوستان دور می‌کند.  برای این که زندگی بهتری داشته باشیم و به اهداف مان برسیم، بهتر این است که طبق یک برنامه‌ی منظم پیش برویم و سطح استفاده از شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهیم.

How
You Feel
In Kabul?