پوکی استخوان، علایم و درمان آن

پوکی استخوان بیماری است که در اثر آن تراکم و استحکام استخوان ها کاهش یافته، بافت آنها از بین می رود در نهایت ضعیفی و شکننده‌گی را به همراه دارد. دراین بیماری، استخوان ها سوراخ سوراخ شده و به شکل اسفنج درمی آید که با اندک ترین بی احتیاطی می شکند این شکستی بیشتر در نواحی لگن، ستون فقرات و مچ دست رخ می دهد. در این مقاله می خواهیم در پیوند به پوکی استخوان علایم و عواملی که این بیماری را سبب می شود در ضمن راه های درمانی آن را خدمت شما بیان کنیم برای معلومات بیشتر روی متن کلیک کرده ادامهٔ مطالب را مطالعه کنید:

این بیماری بیشتر در افراد مسن به ویژه در زنان مسن شایع تر است و عوامل اصلی این بیماری  فقدان هورمون های خاص و به خصوص هورمون استروژن در بین زنان و هورمون های جنسی در بین مردان است علاوه بر آن کاهش کلسیم بدن ،عدم مصرف میوه و سبزیجات، عدم دریافت پروتئین عدم دریافت ویتامینD  و مصرف بیش از حد غذا های شور، اسیدی و پر کالری، عوامل دیگر ایجاد این بیماری را، شکل می دهد. در ضمن موارد یاد شده عوامل دیگری که پوکی استخوان را ناشی می گردد، سیگار کشیدن و الکول نوشیدن است. یا کسانی که دچار مشکلات غذایی همچون بی اشتهایی یا پر خوری عصبی هستند و یا هم عامل ارثی نیز موجب این بیماری می گردد به طور مثال ابتلای یکی از والدین به این بیماری می تواند از عوامل تاثیر گذاربرابتلای فرزند به بیماری پوکی استخوان باشد.

تفاوت این بیماری با سایر بیماری ها دراین است که علایم مشخص ندارد تا زمانی که  فرد از یک شکستگی استخوان دردناک رنج نبرند، متوجه پوکی استخوان نشوند. نشانه که عموما با این شکستگی ها ظاهر می شود، درد است.

برای درمان این بیماری روش های متفاوتی وجود دارد اگر شما جزو افرادی هستید که عوامل خطر ابتلا به این بیماری را دارید بهتر از روش های جلوگیری استفاده کنید:

درمان با استفاده از دارو: داروی بیوفسفونات ها برای درمان پوکی استخوان تجویز می گردد اما متوجه باشید که بیفوسفونات ها عوارض جانبی زیادی را در بردارند. این عوارض جانبی شامل تهوع، شکم درد، التهاب مری و مشکلات هضم غذا می شود. یکی از عوارض جانبی نادر اما بسیار شدید این داروها از بین رفتن استخوان فک ناشی از نرسیدن خون کافی است  علاوه بر آن دارو های  دیگری چون کلسی تونین ،تری پاراتید (فورتئو)، دنوسوماب (پرولیا)… وغیره برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود اما متوجه باشید که این دارو ها مطابق هدایت داکتر استفاده گردد علاوه بر دارو ها می توانید به شکل طبیعی نیز از این بیماری وقایه نمایید به طورمثال ازغذا های حاوی کلسیم مانند بعضی از غلات و نوشیدنی پرتقال، کلسیم بدن خود را تامین کنید. در ضمن مصرف ویتامین D نیزجهت استحکام بخشیدن استخوانها خیلی مفید است از این‌رو ویتامین دی را می توانید از نور خورشید تامین کنید. روزانه در معرض آفتاب قرار گیرد بدون اینکه جلد تان را با کرم ضد آفتاب چرب کرده باشید. ورزش هم می تواند برای سلامت استخوان ها مفید تمام گردد پس باید حرکات ورزشی جدیدی به ویژه ورزش های استقامتی (هر نوع حرکت ورزشی که به صورت ایستاده انجام می دهید) را یاد بگیرید که به ایجاد و حفظ استخوان های محکم کمک می کند. همچنین باید بدانید کدام حرکات ورزشی یا دستگاه های وزنه را به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی نباید انجام دهید. برای مثال، دستگاه های ورزشی یا حرکات ورزشی که باعث چرخش بالا تنه شما می شود در واقع احتمال شکستگی ستون مهره ها را افزایش می دهند. به هرو با انجام این اعمال می توانید از شر این بیماری نجات یابید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?