چگونه با گرمای تابستان مقابله کنیم

 همه ساله همینکه فصل تابستان با گام های گرمش وارد طبیعت می شود، آب و هوا را به شدت نفسگیر می سازد. اما امسال تابستان در اکثر ولایات کشور به ویژه در کابل به مراتب گرمتر نسبت  سالهای دیگر است. یکی از دلایل آن بی برقی بوده می‌تواند چون در سالهای قبل حد اقل کابل در تابستان برق داشت و ما می توانستیم با  وسایل سرد کننده یی چون پکه و کولر تا حدی با گرما مقابله کنیم اما بدبختانه امسال کابل دچار بی برقی شده است و گرما را تحمل ناپذیر ساخته است. از اینکه تحمل گرمای شدید، طاقت ‌فرسا شده است خواستم از رهگذر این مطلب، راهایی برای مقابله با آن را  تحقیق و بررسی کنم. خوشبختانه راههایی وجود دارد که تحمل گرما را آسان می سازد:

ـ از طرف شب از اینکه هوا خیلی گرم می باشد بعضا نمی توانند به راحتی بخوابند از سوی دیگر اگر برق نباشد و سیستم های سرد کننده نیز خاموش باشد، طبیعی است که خواب به راحتی به سراغ تان نخواهد آمد اما راهی که شما می توانید بدون برق و سیستم سرد کننده به راحتی بخوابید این است که  زمانیکه برق داشتید مقداری از آب را در فریز (یخدان ) یخچال تان نگهداری کنید تا یخ ببندد. این یخ مطمنا تا مدتی بدون برق باقی می ماند و به زودی آب نمی شود در صورتی که در یخدان نگهداری شود. قدم بعدی این است که از طرف شب قبل از خواب توته های یخ را در نقاط مشخصی از وجود تان از قبیل مچ دست ها مچ پا ها ، گردن و کشالهٔ ران قرار دهید چون این نقاط بدن زوتر سرد می شوند و از طریق آن در تمام بدن تان احساس سردی می کنید و خواب تان نیز راحت می‌گردد.

ـ در طول روز حتما یکی دو بار برق می‌داشته باشید شما از این فرصت استفاده کرده ملحفه ها و یا همان روکش های خواب تان را دریک پلاستیک قرار دهید و بعد داخل فریز یخچال تان بگذارید تا سرد گردد. از طرف شب وقتی از آن ملحفه ها استفاده کنید احساس سردی کرده با گرما مقابله می توانید.

ـ لباس های رنگ روشن بپوشید و از پوشیدن لباسی به رنگ سیاه در این فصل خودداری کنید چون نور آفتاب را به خودش جذب کرده و احساس گرما را در شما دو چندان می‌سازد.

ـ راه دیگر مقابله با گرما نوشیدن آب است شما منتظر نمانید که تشنه شوید و برای رفع تشنگی آب بنوشید. چه تشنه باشید و چه نباشید باید به طور مرتب در طول روز حد اقل یک لیتر آب بنوشید.

ـ  آب میوه سرشار از کاروتنوئیدها و ویتامین‌ها است مثل آب زردک. این مواد مغذی، شما را از آسیب‌های نور خورشید درامان می‌دارند.

ـ گرما شدید خستگی را به بار می‌آورد و برای رفع آن در هر وعدهٔ غذایی از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

در اخیر باید گفت که شما برای رفع گرما از نوشابه هایی خیلی سرد استفاده نکنید چون بدن با جذب سرما به تصور اینکه باید خود را گرم کند عکس‌العمل نشان می‌دهد؛ در عوض زمانی که نوشیدنی گرم یا داغی خورده می‌شود عکس این اتفاق می‌افتد و بدن به دنبال سرد کردن خود وارد عمل می‌شود. بنابراین نوشیدنی‌ها را بر اساس دمای محیط انتخاب کنید و از نوشیدن مایعات خیلی سرد بپرهیزید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?