چگونه در هوای سرد از جلد مان محافظت نماییم؟

پایین آمدن درجه رطوبت در فصل سرما، هوا را خشک نموده و سبب می شود تا جلد تان طراوتش را آهسته آهسته از دست بدهد. سردی و خشکی هوا در این فصل تاثیر ناگواری بالای جلد می گذارد تا جایی که جلد ،ترک برداشته و پوستک پوستک می شود. در این فصل علاوه بر استفاده از کرم های مرطوب کننده با انجام  یک سلسله روش های دیگر می توانید جلد تان را جوان و ملایم نگه دارید. پس برای مرطوب نگه داشتن جلد در فصل سرما این مراحل را مدنظر بگیرید:

از آب شیر گرم استفاده کنید:در فصل زمستان برای اینکه از ضایعات چربی جلد تان جلوگیری کرده باشید بهتر است با آب شیر گرم دست و روی تان را بشو‌یید زیرا آبی که خیلی گرم باشد ، روغن جلد را کم ساخته بالاخره تبدیل به خشکی می گردد.

استفاده از کرم های مرطوب کننده : پس از شست و شوی صورت، از یک مرطوب کننده استفاده نمایید چون از خشک شدن مسامات جلد جلوگیری می کند.

در انتخاب مرطوب کننده ها دقیق باشید:پترولیم موجود در ترکیب برخی از مرطوب کننده ها سبب می شود تا جلد تان را بیشتر از پیش خشک بسازد. اگر جلد حساس دارید بهتر است مرطوب کنندهٔ تان را طبق هدایت داکتر انتخاب کنید.

محافظت از جلد به طور مداوم: در هوای سرد برای سالم نگه داشتن جلد زمانی که بیرون از خانه می روید بهتر است از دستکش استفاده کرده و صورت تان را هم بپیچانید تا سردی هوا صدمه یی برای جلد تان نرساند.

از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید: شما به این فکر نباشید که در فصل سرما شعاع آفتاب برای جلد صدمه نمی رساند و به این دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب را کنار بگذارید. فراموش نکنید که آفتاب زمستان هیچ تفاوتی با آفتاب تابستان ندارد بناً یک لایه یی از کرم ضد آفتاب را در جا های که در معرض مستقیم شعاع آفتاب قرار می گیرد استفاده کنید.بهتر است از کرم های ضد آفتاب همچون Zinc Oxide   یا Titanium dioxide  استفاده کنید.

آب بنوشید: به طور معمول مردم در فصل زمستان آب کم می نوشند و جای آن را با نوشیدن چای تعویض می نمایند اما چای نمی تواند همچون آب در قسمت آب رسانی جلد عمل کند اگر نمی توانید در فصل سرما از آب سرد استفاده کنید بهتر است آب گرم را همراه با لیمو مخلوط کرده بنوشید تا آب مورد نیاز بدن تان را تأمین  نماید.

مرطوب کننده های که از طرف شب استفاده می شود: پوست دست ، پا، آرنج و زانو ها بیشتر از دیگر قسمت ها نازک بوده و زودتر خشک می گردند پس این قسمت هایی از بدن را شبانه با یک مرطوب کننده یی که ترکیب رطوبت و چربی آن زیاد باشد ماساژ دهید پس از آن دستکش ها و جوراب های کاتنی بپوشید تا رطوبت آن در جلد تان جذب گردد.

مقدار آب نیاز بدن را از داخل بدن تأمین کنید: استفاده از غذا هایی که در ترکیب آن آب بیشتر است کمک می کند تا جلد تان از داخل آب جذب کند.به طور مثال میوه های همچون سیب ، کینو ، کیوی… و سبریجاتی چون کرفس ، بادنجان رومی ، بادرنگ ،زردک درقسمت آب رسانی بدن کمک می کنند.علاوه برآن می توانید از بعضی از ماسک های مرطوب کننده طبیعی نیز استفاده کنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?